| DanutAlexandru77 a întrebat:

Eu stau cu chirie de 5 ani si de doua luni de zile gazda a decedat. Chiria o plateam prin transfer bancar si vorbeam o data pe luna cu gazda uneori si mai rar. Ce sa fac in continuare, mentionez ca gazda ar avea doi mostenitori, doi frati dar nu ar fi legal sa platesc chiria niciunuia din ei fara taxa de succesiune. Sau spuneti-mi legal cum sa procedez. Multumesc

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai treaba cu taxa de succesiune, aceasta o vor plati mostenitorii atunci cand vor face procedura succesorala.
Vorbeste cu ambii frati si, daca vrei sa ramai in continuare in acea locuinta, vei incheia un contract de inchiriere cu ambii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Discuta nu moștenitorii sa găsești o soluție, faceți un act la notar ceva

| mihai69 a răspuns:

Ce treabă are taxa de moßtenire cu chiria ta?!?
Tu trebuie să iei legăturacu ambii frați şi să gasiți împreună o soluție convenabilă tutror.
Aceasta va fi ulterior formalizata dupa încheierea procedurilor legale de preluare a moştenirii.

| DanutAlexandru77 explică (pentru mihai69):

Nu m-am facut inteles ...problema e ca eu nu vreau sa platesc chirie pana nu se face o taxa de succesiune. efectiv un proprietar ..ma intrebam care sunt legile si obligatiile mele in aceste conditii

| mihai69 a răspuns (pentru DanutAlexandru77):

Tu tot nu pricepi că n-i nicio treabă cu txa de succesiune? (care e oricum zero dacă succesiunea se face în termenul legal).
În fapt, frații sunt noii proprietari și poți încheia cu ei orice înțelegere, care se poate oficializa / legaliza imediat ce devin proprietari și de drept.

| Peridava a răspuns:

"Doi frati" inseamna fratii gazdei? Din ce stiu eu, nu sunt mostenitori legali. Dar...
Spui ca plateai prin transfer bancar. Tot intr-un cont?
Poti alege sa platesti in continuare in cont. Cine va fi mostenitor, va putea scoate banii. Cum ti s-a spus, tu nu ai de a face cu taxele lor si dezbaterea succeiunii. Sau, poti sa nu platesti, dar sa ai banii pregatiti, pana vin mostenitorii si faceti o intelegere, un nou contract. Fii pregatit si pentru o marire a chiriei.
Dar, cel mai bine ar fi ca in timpul acesta sa-ti gasesti o noua gazda. De obicei, mostenitorii vand proprietatile. Iar daca acestia (cum am inteles eu) sunt in varsta, fiind si doi, e de asteptat sa vanda.

| DanutAlexandru77 explică (pentru Peridava):

La asta m-am gandit..pana nu vine cu un act doveditor, eu nu platesc chirie nimanui

| DanutAlexandru77 explică (pentru Peridava):

Gazda nu are copii ..nu are sot. ..nu are parinti ...mostenitorii directi sunt fratii

| Peridava a răspuns (pentru DanutAlexandru77):

Nu te agita din cauza mostenirii. E treaba lor cand si ce platesc. Dar ia in calcul ce ti-am zis: e posibil ca ei sa vanda si sa trebuiasca sa te muti chiar la data vanzarii. Ii stii? Poti vorbi macar cu unul dintre ei sa afli ce intentii au?

| NicoleEazi a răspuns:

Sa iei legatura cu mostenitorii si sa va intelegeti, gandeste-te ca poti fi dat afara in orice minut sau te poti trezi ca vand apartamentul si iti cer sa pleci in decurs de o zi.Cel mai bine sa discuti cu ei, sa spui cat platesti, de cand stai si intrebi ce o sa se intample de acum

| DanutAlexandru77 explică (pentru NicoleEazi):

Atata timp cat nu au act de proprietate eu zic ca nu pot face nimic..si e mai bine si pentru ei si pentru mine ca ei sa faca succesiunea si eu sa playesc chiria legal..nu pot face contract de inchiriere cu o persoana care nu e proprietar.

| NicoleEazi a răspuns (pentru DanutAlexandru77):

Da,intr-adevar! Aici ai dreptate, poate mostenitorii apartamentului nu sunt chiar fratii, dar tot trebuie de vorbit cu ei, macar sa stii in ce ape te scalzi

| ShadowLoleris a răspuns:

Eu îți zic să vorbești ce administratorul blocului!