| Lawerence a întrebat:

Salut TPU! Exista vreo platforma online a ministerului unde poți verifica tot ce tine legat de o persoana fizica? Ma refer la o inștiințare, o amenda, un reminder legat de taxe s-a.m.d. Unde sunt luat in spațiu ajung foarte greu și îmi este totodata la fel când vreau sa verific dacă am primit ceva. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unele institutii ale statului au acces la anumite baze de date (de exemplu: Finantele au acces la bazele de date ale bancilor).
Accesul insa nu este total, doar partial, si nu la orice baza de date.
Tu, ca persoana fizica, ai acces la datele tale doar daca te inregistrezi pe fiecare site.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ghiseul.ro
ai in principiu acolo lucruri ce tin de taxe datorate statului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există.

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Nu exista o baza de date online generala la care populatia sa aiba acces. Informatiile care te privesc se obtin la cerere prin unul din mijloacele de comunicare cunoscute (telefon, mail, posta). Notificarile venite de la autoritati sau terti vor ajunge la adresa din buletin, daca nu faci cunoscut faptul ca locuiesti temporar la o alta adresa din tara. Daca esti luat in spatiu si nu stai efectiv in acel loc, poti ruga proprietarul locuintei (sau un vecin, care poate avea acces la corespondenta ta) sa te anunte telefonic despre documentele pe care le primesti la adresa din buletin.

| mi25 a răspuns:

Nu-l asculta pe Yuoia. Spune prostii.
Sunt destule persoane care nu locuiesc unde le este domiciliul. Printre acestea se numara si unele persoane luate in spatiu doar pentru a avea Carte de identitate normala si nu una provizorie. Ex. O persoana care sta cu chirie intr-o localitate, dar n-are locunta proprietate personala, poate ruga o ruda (frate, bunici, parinti etc.) sau un prieten sa-i permita sa-si stabileasca domiciliul la adresa lor.

| Yuoia a răspuns:

Tu ce esti? Basarabean? Cum esti luat in spatiu dar nu stai acolo?
De ce minister vorbesti?
Daca te referi la informatiile Politiei, tu ca persoana fizica nu ai acces.

| Lawerence explică (pentru Yuoia):

Probabil tu ești de alta nație, am fost scurt și la obiect. Nu ai mai auzit pe nimeni sa fie luat in spațiu de către altcineva? Nu e nimic nefiresc, dacă nu dețin o proprietate, rămân fără buletin? Cum ma recunoști dacă sunt de al tău in cazul unei legitimări?

| Yuoia a răspuns (pentru Lawerence):

Ba se iau oameni in spatiu. Dar LOCUIESC ACOLO!
Nu ramai fara buletin.