| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Fratele meu in vârsta de 24 ani deține o locuința socială ce nu este a lui in Romania.El la ora actuala este plecat din tara și ii platesc eu mereu chiria la primărie in valoare de 140 lei.El vrea sa o pună la închiriat locuința socială pe un site de închirieri deoarece se afla intr-o zona foarte buna. Întrebarea mea este se poate sa dea spre chirie la un străin locuința socială ce nu ii aparține nici lui? Chiar dacă si el la rândul sau este chiriași la primarie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie sa subinchirieze locuinta, avand in vedere prevederile L.114/1996, rep. in 1997, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 49
  Beneficiarii locuinţelor sociale nu au dreptul să subinchirieze, să transmită dreptul de locuire sau să schimbe destinaţia spaţiului închiriat, sub sancţiunea rezilierii contractului de închiriere şi a suportării eventualelor daune aduse locuinţei şi clădirii, după caz."

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu poate închiria dar te poate scoate afara pe tine, fiind fratele tău sunt 200% ca na sunteți frați, spune-i cât vrea sa ii plătești ca omul se crede proprietar acum, ii dai plătești sau îți cauți tu, cei drept 140 de ron pe luna e gratis

| Anonim7391 a răspuns (pentru RAY):

El o tine doar așa ca sa nu stea goală și sa aibă unde sta când vine in tara

| RAY a răspuns (pentru Anonim7391):

Mann trebuie sa gândești și în viitor, dacă vine mâine unde o sa mai stai? Cum e cu averea?

| Anonim7391 a răspuns (pentru RAY):

Boss eu am alta situația fata de fratele meu….eu nici măcar nu locuiesc acolo ți am mai spus ești limitat?

| RAY a răspuns (pentru Anonim7391):

La ce idiot esti si cretin, abia astept sa vina acasa

| RAY a răspuns:

Asistat social nu ca nu sunt locuri de munca ca sunt

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu are voie sa inchirieze

| mi25 a răspuns:

Cu inchiriatul ti-a spus Ioandelasal.
Pentru cei ce nu cunosc problema, nu mai dati sfaturi anapoda.
1. Chiar daca are locuinta sociala, poate sa lipseasca de la domiciliu, doar nu este in arest la domiciliu.
2. Poate sa munceasca oriunde in UE si sa detina locuinta sociala, cu conditia sa fie indeplinite conditiile de a beneficia de o asemenea locuinta.

| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Nu are voie să închirieze.

| Anonim7391 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești prost informat și cred ca încep sa cred ca ești prost și ca individ ca persoana nu te pot numi.Mai citește de 2-3 ori legea înainte sa dai cu presupusul, cum a zis și băiatul de mai sus o persoana ce este plecată in UE poate deține in tara o locuința socială.
Așa ca abține-te copilas

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poate să închirieze.

| Anonim7391 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum la cum vorbești mi-am dat seama ce lipsa de cultura ai.Eu te-am întrebat un lucru n-ai tu treaba de ce se întâmpla la mine.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim7391):

Nu poate să îl închirieze.

| Anonim7391 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era greu sa zici așa vere?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i fratelui tău că nu poate să închirieze.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu are voie. Daca o face, va pierde locuinta. Poate si alte probleme.

| Anonim7391 a răspuns:

Deșteptule baaa mor cu tine rolling on the floor))
Ăla nici măcar nu are carte de munca in străinătate și tu îmi spui mie ca are venituri pe hârtie?
Eu am întrebat ceva dar tu vorbești ca proasta in târg și latrii aiurea laughingacum ca m-am informat o sa sterg întrebarea sa îți fac pe plac ca după cum văd îți bubuie o vena

| Anonim7391 a răspuns:

Cel mai probabil de aduci discuția de bani tu n-ai văzut mai mult de 10.000€ in mâna și faci figuri pe aici? du-te fa-i una mică și nu mai plange pe aici ca eu am pus alta intrebare tu rasp cu altceva copil prost