| Flesparu a întrebat:

Gen am o întrebarelaughing
Dacă un băiat care are 17 ani poate să locuiască singur sau la o persoană majoră doar printr-o declarație la poliție?
Gen părinții lui nu-s de acord cu chestia asta.
Vreau nişte răspunsuri bune.
App e vorba despre un prieten

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii in acest sens, asa ca n-are de ce sa dea declaratie la politie.
Parintii au dreptul si pot solicita reintoarcerea minorului la domiciliul lor, dar nu il pot lua cu forta, vor trebui sa depuna o actiune la instanta de judecata, doar aceasta poate hotari unde va locui minorul. Daca instanta dispune reintoarcerea la domiciliu si minorul nu se conformeaza hotararea poate fi pusa in executare prin intermediul unui executor judecatoresc si abia atunci poate interveni politia, daca exista opunere la executare din partea minorului sau a altei persoane.

| Donsavas a răspuns:

Ii trebuie acordul părinților. Cand va avea 18+ va putea decide pentru el. Pana atunci, nu. Îngreunează viata altora care acceptă să l primească