| aNoNim276 a întrebat:

Salut TPU! Ieri am avut un incident *amuzant* cu un taximetrist la benzinarie. Domnul era foarte nemultumit de faptul ca nu am plecat de pe loc instant dupa ce am alimentat si a decis sa imi imparta aceasta nemultumire dandu-se jos din masina, aruncand injurii, iar odata ajuns in dreptul masinii mele a inceput sa traga si sa imi bruscheze portiera, toate acestea in conditia in care eu nici nu apucasem sa pornesc motorul dupa ce am intrat in masina. Intrebarea mea, daca as fi avut asupra mea un spray cu piper de tip NATO, as fi avut dreptul sa fac uz de el in parametrii Articolului 19 din Codul Penal? Adica s-ar fi considerat autoaparare proportionala cu nivelul amenintarii la care as fi fost ipotetic expus? Multumesc mult in avans ❤️

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai fi avut dreptul, avand in vedere ca nu ai fost atins fizic, ar fi insemnat depasirea legitimei aparari.
Desi excesul neimputabil este o cauza care face ca fapta sa nu fie considerata infractiune, totusi este foarte greu de dovedit si se poate sa nu fie luat in considerare de organul de urmarire penala si de instanta de judecata.