| yonnootzzz a întrebat:

In primul rand nu stiu daca am selectat bine categorie. Am vazut legislatie si cam asta m-ar intelesa.

Vreau sa aduc din SUA 2 telefoane si o tableta sau 3 telefoane. Am gasit pe net o firma la care sa le strang pe toate 3 si sa le trimita la mine prin curier (DHL, TNT, Fedex) sau posta lor si apoi a noastra.

La vama ce trebuie sa fac? Am vazut pe net despre curier ca plateste el vama si cand vine acasa eu ii dau banii. Dar nu vreau sa platesc taxele vamale ca sunt foarte mari adica la cam 1000% imi ia vreo 240. Aici am nevoie de un sfat cum sa fac: ori sa fac o factura cu suma mai mica sau sa mituiesc vamesul.
In principiu ma intereseaza o metoda sa platesc mai putin vama. Voi ce imi sugerati?

Multumesc pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

1. Sa nu bage factura in colet, sau sa te intelegi cu expeditorii sa iti faca o factura de pana in 100$
2.Coletul iti vine la Otopeni, sanse sa mituiesti vreun vames =zero+ sanse de dosar penal
3.Convinge expeditorii sa specifice pe colet "GIFT" - cadou

Succes!

| yonnootzzz explică (pentru MuncaLaDomiciliu):

Eu pe toate forumurile am vazut ca majoritatea i-au mituit dar era prin 2007. Deja mi-am facit un plan dar nu stiu daca va tine. Imi trebuie factura falsa. Si cunosc pe cineva la posta.

2 răspunsuri:
| yonnootzzz explică:

Si daca e un premiu castigat la un concurs ce face?