| dolyan a întrebat:

Atentie! Am primit amenda fiindca spuneam bancuri intr-un parculet, despre politisti! Nu am tulburat linistea publica, vorbeam, si radeam atat de incet ca doar daca vroia cineva sa traga cu urechea la 5 metri de noi, ne putea auzi! Domnii politisti,,, i-au zis: Alte bancuri nu mai stii? (a fost si prostia noastra ca am continuat dupa ce am vazut ca plitistii sunt in preajma) s-au simtit ofensati, si ne-au intocmit proces verbal, si au zis ca ne dau amenda! Partea proasta e ca nevrand sa semnam, nici nu stim ca eu scris acolo! Avem martori pe un baiat si vara lui, prieteni de-ai nostri. Noi le-am zis ca e doar un banc, si ca nu am vorbit la adresa lor...este un abuz, nu? Are cineva idee, de rahaturi din astea? Cum am pute contesta? Cum ne-am putea apara?

Răspuns Câştigător
| liviu00 a răspuns:

Da, a fost un abuz de putere din partea lor, un atentat la libertatea de exprimare. De asemenea, a fost un act de nesimtire din partea voastra.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Ordonanta Guvernului nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, gasesti raspuns la intrebarile tale.
Dispozitii ce te intereseaza sunt la art. 15-20 - modul cum trebuie facuta constatarea contraventiei, art. 21-30 - modul de aplicare a sanctiunii contraventionale si art. 31 - 36 - caile de atac.
Conform reglementarii cailor de atac poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile calendaristice de la data primirii(comunicare prin posta in cazul tau) procesului verbal de contraventie, care se depune la Judecatoria locului unde a fost savarsita contraventia, direct sau prin posta. Plangerea este scutita de taxa de timbru.
OG nr. 2/2001 o poti citi aici: http://www.avocatnet.ro/......2007.html.
Daca nu te descurci, dupa ce ai citit ordonanta, poti consulta un avocat, macar pentru redactarea plangerii.
Daca ai nelamuriri punctuale referitor la prevederile ordonantei, poti sa imi trimiti mesaj pe profil.
Daca situatia relatata de tine este reala o sa castigi in instanta si procesul verbal o sa fie anulat. Succes si numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Subscriu integral la prima postare a lui @liviu00. A spune bancuri cu politisti in preajma politistilor este o nesimtire (sa intelegem ca politistii stateau la 5 metri de voi si trageau cu urechea?), a amenda niste cetateni pentru ca spun bancuri cu politisti este in schimb un abuz. Acum ramane la aprecierea fiecaruia care lege este mai importanta, cea morala incalcata de tineri sau cea juridica, incalcata de politisti.
Impotriva procesului verbal intocmit abuziv se poate face plangere, institutia competenta pentru solutionare fiind mentionata chiar in procesul verbal. Impotriva gestului imoral nu putem decat sa le aratam obrazul, urmand sa ne incasam stupizii de rigoare. Vad ca liviu s-a ales pana acum cu vreo patru, iar mg cu inca unul, spre disperarea votantilor se pare insa ca nici lor nu le pasa big grin.

| Hombre a răspuns:

Dupa ce primiti instiintarea amenzi prin posta, puteti face contestatie la judecatorie in termen de 15 zile de la data instiintari. Consultati si un avocat.

Răspuns utilizator avertizat
| liviu00 a răspuns:

@Same.User
Mi se pare de prost gust sa provoci conflicte. Stilul asta cocalaresc, dupa principiul "sunt smecher, fac ce vreau", se aplica foarte bine glumetilor respectivi.
Poate gresesc eu ca mi-am format o alta idee despre politete.
Intrebare: cat de politicos as fi daca, fara niciun fel de rusine, as afirma ca tu ai retard mintal? Nu serios, doar in gluma. Ca asa-s eu, glumet.

| Sin a răspuns:

Acum incep sa inteleg de ce politistii sunt considerati mai...cu mintea-ngusta. Ii poti reclama la superiorii lor, mai ales daca aveti si martori.

| jony a răspuns:

Politistii aia merita scosi din functie se cred vedete! Nu avea de lucru, va vazut mai linistiti si a zis hai sa ne luam de astia! Afara! Din functie! Nu am experineta in domeniu, dar e penibil asa o reactie de la domnii cu scoala! Jett pe Marte dupa Smyle voi nu noi!

| Klara a răspuns:

Saracul de tine crying
Pana si umorul se pedepseste grav.
Asta e, asta e poporul si tara in care traim... nu ne mai lasa nici bancuri sa spunem. Imediat ne-or pune impozit pe fiecare banc straight face

| Same.User a răspuns:

@ liviu00 de ce act de nisimtire, intrebare mea pentru tine este, in ce an traim?

| Alien a răspuns:

Burtosii incep sa isi ia lumea in cap.
Mare lucru faceai daca filmai faza sau inregistrai sunet!
Nu trebuia sa stai de vorba cu ei, in acel moment trebuia sa suni la 112 reclamand ca esti victima unui abuz din partea politiei sau chiar la politie!
Chiar daca este imbracat in politai ii poti cere sa se legitimeze si in special numele lui memoreazal sau scriel pe tel!
Nu te poate obligat nimeni sa semnezi procese verbale!
Se poate depune contestatie!
Ia-ti un avocat si da-l in judecata de fiecare data cand semnezi un proces verbal la rubrica mentiuni scrie mare "CONSTATATREA NU CORESPUNDE CU REALITATEA" E de ajuns ca sa poti intoarce totul in favoare ta mai tarziu la proces.Nu-ti bate capul caci astia sunt niste frustrati, care nu au reusit in viata si nu au alta sansa decat sa se faca politisti.
Fa o plangere pe siteul politiei romane. Le trimiti un email. (eu am reclamat altceva pe siteul lor si surpriza, mi-au venit acasa cu un raspuns oficial ). http://www.politiaromana.ro/sugestii/sugestii.aspx

| RainDrop a răspuns:

Pai asa minti un politist, cand ii spui ca e destept.
Mai, astia fac abuz de putere, iti spun eu!

| IrxnIroxyI a răspuns:

Mai lipseste sa sune la drepturile copilului daca spui bancuri cu Alinuta laughing

| kukubau a răspuns:

Pe asta n-am mai auzit-o, dupa ce ca sunt platiti din bani publici, pentu a apara drepturile si interesele cetateanului onest. se iau de niste pusti... ce magari. Din pacate daca atat ii duce mintea... poftim cine ne apara interesele societatii, dar cand vine vorba de un scandal undeva. ii vezi ca au treaba prin alte zone. Si ca sa nu mai bat campii, da a fost un abuz din partea lor.

| Mc Master a răspuns:

Nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita! nu le plati amenda frate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de LoL e faza asta!rolling on the floor)))
Trimite stirea asta la vreo televiziune, sigur o sa te bage cateva minute intr-un Jurnal.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca-ti recunosti prostia. Chiar daca cei de mai sus se lamenteaza si critica politistii, ei au dreptate. Prin fapta voastra v-ati batut joc de ei.
Din pacate, acum politistii sint destul de isteti si stiu unde sa incadreze fapta in asa fel incit sa va faca " de comanda ".
Faptul ca nu ati semnat este in defavoarea dvs. Semnarea unui proces verbal, indiferent daca va convine sau nu ce scrie acolo, nu inseamna recunoasterea faptei,. Mai mult acolo aveati si rubrica de contestare iar semnarea dovedea buna credinta.
" Martorii dvs nici nu exista. Daca ei n-au fost trecuti in procesul verbal de politisti iar dvs ati facut prostia sa nu complectati in procesul verbal ...nu exista.
Asa ca lasati parerile unor " specialisti ". Daca au scris - ce trebuie _ aveti toate sansele sa va alegeti cu o amenda sau amenda penala. Sanse in instanta ZERO.
Ca va place sau nu, politia reprezinta autoritatea statului si nu bataia de joc a unuia sau altuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, tu prea ai multe probleme. Muncitorii iti fura gresia si faianta, politistii te amendeaza. Nu crezi, totusi, ca e ceva in neregula cu tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestea este neclara, fiind prea generala. Lipsesc amanuntele relevante. Nu imi este clar daca bancul a fost spus intr-un cerc privat (ceea ce ar schimba cu totul situatia) sau a fost spus direct politistilor. E o diferenta. Ar fi nevoie de amanunte. In plus, trebuie ascultata si cealalta parte. Eu nu stiu ce s-a scris in procesul verbal, si daca nu stiu ce s-a scris acolo exact, risc sa-mi fac o idee eronata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mare pleasca ca asta nici nu se poate. Acum pozezi in victima, caci capital (frumoasa cacofonie, nu?) politic ti-ai facut, candidezi pentru parlamentare si nu se stie... cam maine poimaine te pomenesti si deputat. Vezi bine ca acum e vremea, caci e la moda sa fii victima a abuzurilor. Cresti rapid in sondaje. Dupa aceea, ai sa propui o lege conform careia bancurile sa nu mai constituie motiv de contraventie. Adica cum? Sa faca si altii ca tine si ca tine sa ajunga, scuze, voiam sa zic: ca tine sa pateasca?

| BeYoU a răspuns:

Ca pe vremea lui ceausescu sad

| alex112233 a răspuns:

Astea abuz mai lasa-ma rolling on the floor asteas glume nare dc sa-ti dea amenda!

| vide061899 a răspuns:

Lol. Sunt oameni de acestia. Vorbesti normal in fata blocului si chem politia. mie mi s-a intamplat si am fugit ca nebunii. Dar cu politistii, bine in ziua de azi astia sunt nesimtiti.