| anonim_4396 a întrebat:

In viitor se vor crea locuri de munca pentru cei cu dizabilitati in orase mici sau primarii oraselor mici nu vor face niciodata asa ceva?
Vreau pareri.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primarii nu au nici o treaba in crearea de locuri de munca. Primarul conduce localitatea, de locurile de munca se ocupa fiecare director in compania lui.
Primarul nu are cum sa creeze locuri de munca pentru nimeni, ca nu-i propietatea lui, Primaria respectiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Primăria nu are asemenea atribuții. Ministerul Muncii împreună cu Ministerul Protecției Sociale pot colabora să facă aceasta. dar nu o vor face până nu se va da o lege pentru asta. Ca să se facă așa ceva, dta poți face ceva de acasă online. Să te uiți pe situl Parlamentului ce comisii sunt.
Astfel este Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială. Adresează acolo e petiție și expune problema. Astfel se poate declanșa un proces legislativ care să ducă la dezideratul dtale. Apoi legea ca să fie pusă în practică va ajunge și la primăria dtale. Și se va face ceva. Poate. Dacă nimeni nu face nimic, nu se va face.

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai probabil nu, daca nu se face o campanie pentru asta.

| AdelinaC a răspuns:

Sincer nu cred. Daca ai un handicap si nu poti lucra la o companie, mai bine fa freelancing de acasa sau lucreaza ca un PFA

| oz_1736 a răspuns:

Locuri de munca special pentru cei cu dizabilitati nu cred ca vor fi, dar firmele cu cu multi angajati, gen 80 sau 100 sunt obligate sa angajeze persoane cu dizabilitati. Adica, daca nu au minim 4, salariul pentru persoanele alea il platesc la stat. Asa ca mai bine angajeaza decat sa dea banii degeaba. Gasesc ei sa faci si tu ceva de banii aia.