| anonim_4396 a întrebat:

De ce statul nu ofera multe locuri de munca pentru cei cu dizabilitati?

Din cate am cautat pe net in alte tari cei cu dizabilitati se pot integra in locuri de munca chiar si in orasele mai mici, deci la ei se poate si la noi nu ca nu se poate sau vrea.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: statul nu detine multe locuri de munca pentru persoane cu dizabilitati iar unele firme prefera sa plateasca o taxa decat sa angajeze asemenea persoane.
De altfel nu exista prea multe locuri de munca potrivite acestor persoane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din pacate pentru ca noi nu avem mentalitatea si educatia necesara de a integra persoanele cu probleme.

| Freya1 a răspuns:

În orașul meu le luau persoane cu dizabilități în fabricile de asamblare piese auto, acum nu știu dacă se mai ia sau cum se procedează.
Probabil ca trebuie sa te interesezi.In general în IT sau locuri ce nu necesita efort fizic.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru că așa o sa fie greu să își pună rudele pe posturile alea, dacă nu au handicap.

| Dismally a răspuns:

Nu statul ofera locurile de munca ci companiile private. Statul poate oferi niste avantaje celor care angajeaza astfel de persoane si din cate stiu eu exista o asemenea lege si la noi. Acum nu stiu cat de mari sunt acele beneficii sau daca e mai degreaba o problema de mentalitate la noi.

| SingleForOne a răspuns:

Mai mult conpaniile private angajează personal, si este la alegerea lor daca vor sau nu (de exemplu "nu se potriveste conform așteptărilor si standardelor noastre"). Depinde de dizabilitățile respective, totuși.
Mai sunt posturi în funcții publice, dar care sunt sansele ca cineva cu dizabilități sa aiba studii superioare si experienta in domeniu sau sa lucreze ca îngrijitor la o școală sau birouri? Daca sunt scari, nu exista lift, ce poate face acea persoana?