| anonim_4396 a întrebat:

Daca pe semestru 1 am nota la purtare 9 iar pe semestrul 2 cred ca imi scade 3 puncte deci 7 sunt repent? (asta in gimnaziu sunt clasa a 7 a) / pe semestrul 2 imi scade nota la purtare "cica" un profesor de engleza care mi-a luat de pe masa un ceas si l-a pus la el pe catedra cred ca a vrut sa il confiste iar eu la pauza mi l-am luat fara sa ii cer voie... cat poate sa imi scada la purtare pentru asa ceva? ca el a zis ca o scade.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu esti repetent, chiar daca ti-ar scade 3 puncte pe sem.II, vei avea media 8 si raman repetenti doar cei cu media sub 6.
2.Un profesor poate doar propune scaderea notei la purtare, nu poate s-o scada. Nota la purtare se stabileste de diriginte, cu consultarea consiliului clasei.

| Andersen2k18 a răspuns:

Scaderea notei la purtare se face in consiliu profesoral, deci pentru ati scadea media la purtare, trebuie sa fie de acord toti profesori, atfel nu-mi dau seama cum ti-ar scadea.Si daca profesorul ti-a dat advertisment cu privire la obiectul pe care ti l-a confiscat e posibil sa primesti o sanctiune.

| GHoST013 a răspuns:

Nu, nu ramai repetent. Ca sa ramai repetent media anuala la purtare trebuie sa fie sub 6.