| Sweetlemon44 a întrebat:

Ma numesc Dani si am 14 ani, si o problema cu crearea buletinului : Mama este in Spania iar eu sunt pe numele ei și nu pot sa imi fac buletinul fara ea, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci divortul se poate face numai prin instanta de judecata. Mama ta sa depuna cererea de divort si o sa fie citat prin publicitate. Divortul se va pronunta si daca nu se prezinta el.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta trebuie sa faca o procura speciala, prin care imputerniceste o ruda sau un prieten major, sa te insoteasca si reprezinte la SPCLEP de care apartine domiciliul tau, pentru obtinerea cartii de identitate (buletin nu se mai face de cca 22 de ani). Procura speciala o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Spania si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.

| Sweetlemon44 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a trimis a imputernicit-o pe matusa mea, am fost acolo dar persoana respectiva mi-a zis ca nu se poate sa imi faca carte de identitate deoarece : Mama a fost casatorita cu un tip pe nume Bujor si ea a pastrat numele lui dupa cativa ani la cunoscut pe tata, m-am nascut iar Mama ma trecut pe numele ei. Persoana cu de la SPCLEP cu care a vorbit matusa mea a zis :" Nu se poate face buletinu pana ce Mama copilului nu prenita un act de divort sau sa divorteze de omul respectiv cu care s-a casatorit".

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sweetlemon44):

Si mama ta n-a divortat de Bujor? Cum s-a putut casatori cu tatal tau daca n-a divortat de Bujor?

| Sweetlemon44 explică (pentru Ioandelasal):

Nu s-au casatorit, au fost concubini si da Mama cu Bujor inca sunt casatoriti dar nu sunt impreuna. Acum ca sti toate detalile ai idee ce pot face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sweetlemon44):

Sunt doua solutii:
1.Mama ta divorteaza de Bujor, asa cum ti-a spus si functionarul.
2. Tatal tau te recunoaste si poate el sa te aute sa obtii cartea de identitate.

| Sweetlemon44 explică (pentru Ioandelasal):

Asta vrem si noi sa facem dar nu stim cum sa procedam

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sweetlemon44):

Divortul se poate face de comun acord la notar, la starea civila de la primarie sau prin instanta de judecata.
Recunoasterea ta de catre tatal biologic se poate face doar prin judecata, atata timp cat mama nu a divortat.

| Sweetlemon44 explică (pentru Ioandelasal):

Aici intervine alta problema nimeni nu stie nimic de locatia lui Bujor

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sweetlemon44):

Atunci divortul se poate face numai prin instanta de judecata. Mama ta sa depuna cererea de divort si o sa fie citat prin publicitate. Divortul se va pronunta si daca nu se prezinta el.