| Oslobanu_Felix_1993 a întrebat:

Vreau sa stiu ce acte sunt necesare pentru reinnoirea buletinului la varsta de 18 ani, daca e nevoie sa ma prezint cu un parinte si daca este vreo problema daca buletinul mi-a expirat acum 20 de zile?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Parintele trebuie sa vina cu tine pentru ca trebuie sa semneze ca e de acord sa ai adresa la locuinta lor. Banuiesc ca nu ai inca o casa pe numele tau.
Avand in vedere ca ti-a expirat deja buletinul vei primi o amenda intre 40 si 80 lei. Trebuia sa depui actele pentru noul buletin inainte de data expirarii.
Acte necesare:
Cerere (iei formularul de la ei, de la Primarie)
Chitanta de 7 lei care se achita tot la Primarie
Certificatul de nastere (copie si original)
Buletinul vechi (original)
Actul de proprietate sau de inchiriere a locuintei (copie si original) + prezenta unui proprietar al locuintei

| Oslobanu_Felix_1993 explică (pentru Lioana):

Am colegi care nu au primit amenda, este posibilitatea sa primesc?

| Lioana a răspuns (pentru Oslobanu_Felix_1993):

Posibilitatea exista. Daca te iarta de amenda norocul tau.

6 răspunsuri:
| lilianaadelina a răspuns:

Nu,daca ai implinit deja 18 ani
Actele de care ai nevoie sunt:
- buletinul care ti-a expirat
- certificatul de nastere, original + copie;
- documentul cu care se faci dovada adresei de domiciliu, original si copie
- chitanta reprezentând plata buletinul - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei

| Thisismetoday1 a răspuns:

Trebuie sa vina un parinte cu tine.
Cand am fost eu a trebuit unul din parinti sa semneze ceva (nu ma intreba ce laughing ).

| Oslobanu_Felix_1993 explică (pentru Thisismetoday1):

Ti l-ai facut inainte de a implini 18 ani sau dupa?

| Thisismetoday1 a răspuns (pentru Oslobanu_Felix_1993):

L-am facut dupa ce am împlinit 18.