| claudiu12_9253 a întrebat:

Salut Tpu.Mama mea a fost operata in urma cu 15 ani de tumoare pe creier(cancer).Ea nu are nevoie de insotitor.Dar de atunci nu a mai putut sa se angajeze nicaieri. Intrebarea mea este daca poate sa se pensione pe caz de boala chiar daca nu a lucrat inainte de a se opera.Si daca imi puteti spune si ce pasa trebuie urmati pentru a o pensiona. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a lucrat deloc nu poate primi pensie. Va putea primi o indemnizatie lunara, daca este incadrata intr-un grad de handicap corespunzator, respectiv sever sau accentuat.
Incadrarea intr-un grad de handicap se face de comisia de evaluare din fiecare judet.
Citeste L.448/2006 si te lamuresti.