| Daniel2748383 a întrebat:

Salut TPU!

Poate un minor să depună o reclamație/plângere la politie fara însoțirea părinților? Puteți va rog totodată să îmi scrieți și o lege ce specifica acest aspect?
Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Insotirea minorului pentru depunerea unei plangeri penale este obligatorie doar in cazul infractiunilor care se cerceteaza doar la plangerea prealabila, asa prevede Codul de procedura penala. In cazul infractiunilor ce se pot cerceta si din oficiu nu este obligatorie insotirea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate. Când se prezintă în fața organelor polițienești, care fac parte din sistemul judiciar, el trebuie să fie însoțit de un părinte sau tutore.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu ai 18 nu poti.

| Anonimul151 a răspuns:

Legea o poți cauta și tu pe net. În legislație.

Ca minor nu cred că poți să depui o plângere la politie. O poți face dar însoțit de către unul dintre părinti.

Dar există situații, In care și minorul poate depune plângere la politie.

De exemplu, atunci cand exista violență în familie, amenințări etc., atunci tu ca minor în familia aceea te poți duce și poți face o plângere, și poți cere ordin de restricție împotriva persoanei, care face aceste amenințări. Fie părinți, părinți vitregi, unul dintre părinte care e vitreg, îl amenință pe cel biologic cu care este casătorit/ă, etc.

Sper să înțelegi ce am scris.