| rumi36 a întrebat:

Salut TPU!
Prin octombrie 2020 când s-au introdus tablete pentru şcoala online am decis sa iau si eu una.Pe atunci în şcoala mea linkul se dădea pe whatsapp la fiecare materie(nu aveam google classroom) fie faceam pe zoom fie pe google meet.
Mama mea a informat-o pe doamna diriginta pe care am avut-o atunci si doamna diriginta cum nu stia ce sa faca l-a pus pe un coleg sa ma ajute.Si acel coleg pot sa spun ca m-a ajutat prea mult.Mi-a spus că pot sa dau power mode-ul pe ultra si dupa pe automat sau cum este la tabletele astea Vonino.
La momentul respectiv îmi facusem un cont de Instagram pe tableta ca sa imi trimit linkul de pe whatsapp pe acel cont.
Intr-o dupa amiaza(pe la 15:00) mi-a alunecat tableta de pe birou si s-a spart display-ul.
Mama mea a fost prea corectă, a anunţat imediat şcoala dar pe cei de la şcoala nu i-au prea intresat.Peste 2 ani(în prezent) mama a sunat din nou la şcoală (vrea să dea banii pentru reparaţie ca să scape de o grijă mai repede).Cum şcoala noastră nu mai are director de mai bine de o lună, mama mea a fost redirecţionată către secretară care i-a spus că reparaţia costă 1500 de lei.
Vi se pare normal ca reparaţia unei tablete Vonino Magnet G30 să coste aşa de mult? Nu este cine ştie ce tabletă,nu este Samsung,nu este iPad,este o tableta de care probabil nu multă lume a auzit.
Când mama a auzit de preţul reparaţiei a sunat la Vonino, unde i s-a spus că şcoala nu ar trebui să trimită comodantul să repare bunul, ci şcoala ar trebui sa se ocupe de acest lucru.
Mă întreb, cine ar mai lua tablete de la şcoală? Tabletele astea se strică în maxim 3 luni(lag,freeze,etc.)plus nu prea cred ca s-ar mai reveni la scoala online(acum nici eu nu pot sa imi dau cu parerea referitor la acest lucru,nu pot sa stiu ce se va intampla in urmatorii ani).
Vonino a sunat la scoala si pana la urma au inceput cu chiu cu vai sa se ocupe de caz.
Problema mea actuală este că, eu si mama ne-am dus la un service din piaţă ca sa se uite in tableta, omul de acolo a scos cartela sim Orange din tableta si eu l-am luat de pe tejghea, si nu pot sa imi aduc aminte unde l-am pus.
Mama a fost ieri la scoala si i s-a spus ca maine cand trebuie sa revina cu tableta sa vina si cu simul.
L-am căutat ieri prin toată casa dar mi se pare ca aş căuta acul în carul cu fân.
Ce sancţiuni aş putea avea daca nu aduc simul? Pot lua orice cartela sim Orange sau îşi dau seama? Ce parere aveti despre preţul pe care îl pune atat secretara cat si un baiat de la vonino pentru reparaţia tabletei?

Mulţumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Intotdeauna reparatia costa foarte mult.
2. Du-te tu cu ea la un service si convinge-te!

| rumi36 explică (pentru Salontanul):

M-am dus la un service din piata, ne-au zis ca ar costa 250 de lei, dar cei de la scoala vor service autorizat

| Salontanul a răspuns (pentru rumi36):

Mai bine nu le spuneati!

| sierra1 a răspuns:

"Ce sancţiuni aş putea avea daca nu aduc simul? Pot lua orice cartela sim Orange "

așa să faci dar fii corect/ă și anunți

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vina este a ta tu trebuie sa achiti si reparatia si cartela, de ce nu ai fost atent, tableta nu era a ta, era a scolii, in al doilea rind o duceai asa defecta la scoala si te intelegeai cu profesoara sa o platesti si scapai mai ieftin nu sa o duci tu la servis in primul rind nu era a ta, nu avea voie nimeni in afara de cei de la scoala sa se ocupe de mentenanta si servis, acum ai facut o belea mare te va costa si reparatia si cartela sim. Asa e cand i ei decizii de capul tau, tu ca tu, dar mama ta femeie matură si cu experienta se ia după tine? Ea trebuia sa duca tableta la scoala si sa vada cum rezolva cu directorul scolii si cu profesorii costul tabletei, poate scapa i cu o mustrare din partea profesorilor cu o notă scazuta la purtare dar nu dadea i 1500 lei.

| Wr3nch a răspuns:

Probabil, ca schema cu tabletele e sa nu faca multe piese de schimb, si sa ceara bani frumosi pe elelaughing

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

E ceea ce vor ei sa crezi. Ni ecran pentru ea:))) https://www.emag.ro/touchscreen-vonino-magnet-g30-g-30/pd/DVM7XFMBM/

Daca mama ta era isteata comanda ecranul de pe net, si til monta la orice service cu 100 de lei si se rezolva.

| rumi36 explică (pentru Wr3nch):

Exact asta i-au spus si cunostintele.Nimeni nu se mai uitau la ele