| 4nt0ny0 a întrebat:

Salut TPU. Recent am cumparat o masina. Cand am vrut sa ma duc la primarie sa o înscriu pe numele meu, cei de acolo nu m-au lăsat deoarece bunica mea (proprietara casei unde am domiciliul) are de plătit 650 de lei la impozit pe casă. Este normal să îmi pună astfel de restricții, eu neavând nici o datorie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu nu esti proprietarul casei, chiar daca ai acolo domiciliu, nu tu trebuie sa platesti impozitul, asa ca nu este normal si nici legal sa-ti refuze inscrierea masinii la impozit.
Adreseaza-te primarului localitatii si, daca nu se rezolva, ai putea sa-i dai in judecata.
Ar fi bine sa spui ce vei face la seful compartimentului de impozite si taxe si poate se rezolva fara altceva. Si sa-i reamintesti ca proprietarul are datoria legala de a plati impozitul pe locuinta, nu si alti membri de familie care locuiec in acea locuinta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Restantele la plata nu au nicio legatura cu inscrisul unei masini noi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce nu i si plateste impozitul? Trebuie imediat plătit.

| romeo78 a răspuns:

Nu ați specificat ce acte aveți pentru a avea domiciliu la bunica dumneavoastră.
Nu ați specificat motivul refuzului, căci e mai mult decât faptul că nu s-a plătit un impozit.
Nu ați specificat în ce fel de relații sunteți cu bunica, ținând cont că deși locuiți sub același acoperiș, refuzați să contribuiți la impozitul casei.
Deci, suportați consecințele unor "războaie" între dumneavoastră, părinții dumneavoastră și bunică!