| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! Recent, am vazut ca a aparut o fotografie cu mine pe Instagram in care apare un text care spune ca eu sunt cautat pentru furt si se cer mai multe detalii despre mine.
Numele meu este atasat la fotografie.
Stiind cine a facut poza respectiva, eu am depus plangere la politie, doar ca deja stie toata lumea de postare (a fost distribuita de o gramada de persoane deja).
In continuare, vreau sa il dau in judecata pe cel care a facut asta, pentru defaimare (fapta de care sunt acuzat nu exista) si pentru distribuirea unei poze cu mine in public fara acordul meu.
Problema este ca un avocat imi cere 2500 de lei pentru onorariu (bani care imi vor fi dati inapoi de inculpat dupa incheierea procesului), iar eu nu am de unde sa fac rost de acesti bani.
Intrebare : 1- exista optiunea de avocat din oficiu? Si daca da, cum pot face rost de acest avocat?
2- In opinia voastra, merita sa fac un imprumut pentru a plati totusi un avocat? Avand in vedere probabilitatea de a castiga acest proces?
Multumesc anticipat! DAU FUNDĂ!
P.S : Am consultat multe site-uri de specialitate dar nu am gasit vreun raspuns concret.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba-l pe Ioandelasal! Te poate ajuta mai bine fiind jurist de meserie. Uite: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa suni la un post de televiziune si sa le spui povestea ta!
Astia de la televiziune cu siguranta te vor ajuta, odata ca-i poveste de scandal si apoi ai o sansa sa apari din direct cu povestea defaimatoare, sa spui si cine ti-a facut acest lucru si ca urmeaza sa cer urmarire penala si plata unei despagubirii de 100.000 euro cel putin.

| mihai69 a răspuns:

Prima dată ar fi trebuit să dai report pe Insta la poză, s-o scoată, abia pe urmă măsurile legale.
De avocat nu ai neapărat nevoie ca să deschizi un proces.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns:

Eu zic că nu merită. Ce ți se poate întâmpla dacă tu nu ai făcut nimic? Doar să facă mișto niște tâmpiți pe insta.

| Lioana a răspuns:

Daca tu faci plangerea penala nu poti avea avocat din oficiu.
Avocat din oficiu pot avea doar cei acuzati de fapte penale, nu si cei care acuza.
Daca esti sigur ca vei castiga procesul si vei primi si daune morale consistente atunci merita sa faci imprumutul pentru a plati avocatul.
Dar daca crezi ca iti poti sustine cauza singur in instanta se poate si fara avocat. Ideea e sa te constitui parte civila in procesul penal al persoanei adaugand cererea ta de daune morale la dosarul cauzei. Intereseaza-te la politie in ce faza e plângerea ta si daca a fost trimis cazul spre judecare. Daca cauza se trimite spre judecare poti cauta nr de intrare in registru la Judecătorie si la acel dosar depui cererea ta prin registratura.

| Editocroci a răspuns:

Raportează pe Instagram fotografia cu tine.