| 1mp3r4t0r3 a întrebat:

Bună seara! În urmă cu un an (Noiembrie 2022) am fost plecat din țară cu o persoană în vârsta de 17 ani (l-am luat cu procură) în Italia, la Roma în vacanță. După ce ne-am întors în România, la o distanță de aproximativ două săptămâni, a început să apară pe internet și să devină virală o poză cu mine, în dreptul căreia scria numele si prenumele meu, (numele fiind unic, doar cei din familia mea îl au ), adresa mea și un mesaj care suna cam așa,, Acest băiat pe numele lui. care locuiește pe strada., nr.,oraș., este căutat de poliție pentru furt. Rog pe oricine îl cunoaște să îmi scrie în privat,,.
Poza în cauză, este făcută de respectivul băiat cu care am fost plecat din țară în Italia, eu nu știam de acea fotografie cu mine, doar el având-o pe telefonul personal, eu neavând rețele de socializare sau alte platforme pe care să o public. Am depus plângere la Poliție pe numele respectivei persoane, după ce au început să mă sune părinții, profesorii, colegii de la școală, colegii de la muncă și mulți alți cunoscuți, să mă întrebe ce am,,furat,,, fiindcă deja poza în cauză cu mesajul atașat au fost văzute de mii de persoane în mediul online. Poliția mi-a răspuns că respectiva persoană a fost atenționată în scris să aibă o atitudine corespunzătoare. Oricum, fapta de care sunt acuzat în postarea respectivă s-a confirmat a fi falsă la Poliție. A doua zi dupa ce am depus plangerea la poliție, am fost la Tribunalul Suceava de care aparțin, fiindcă imaginea mea a fost grav vătămată și am dorit să văd care sunt proceduriile necesare pentru a începe un proces în instanța de judecată, împotriva celui ce mi-a prejudiciat imaginea, (după ce am încercat să rezolv problema pe cale amiabilă) și eventual să-i solicit daune morale. Am încercat să apelez la serviciile unui avocat personal, pe care nu mi le pot permite, iar mai apoi am fost la Baroul Suceava, pentru a obține un avocat din oficiu. Am depus actele necesare acolo și acum aștept, de aproape un an să obțin un avocat din oficiu. Nu am fost contactat de la Barou în vederea dosarului depus de mine și în continuare aștept un răspuns. Întrebarea este ce pot face în acest caz, fiindcă doresc să continui această procedură și cum mă sfătuiți să procedez pentru a rezolva această speță? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocat din oficiu primesc doar persoanele acuzate de infractiuni, daca nu-si permit un avocat platit.
In cazul tau tu esti persoana vatamata prin infractiune si nu acuzat.
Daca ai facut plangere penala te poti constitui parte civila, solicitand acordarea de daune morale.
De asemenea il poti da in judecata pe cale civila si sa soliciti daune morale, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate si la propria imagine.
De asemenea, daca vrei un avocat in cauza civila si nu-ti permiti sa-l platesti poti solicita ajutor judiciar in baza OUG nr.51/2008.

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru Ioandelasal):

Unde pot solicita ajutorul judiciar?

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru Ioandelasal):

Si cel mai important, pot depune plangere penala acum, la un an distanta de la intamplarea respectiva, din moment ce am depus deja o plangere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1mp3r4t0r3):

Nu este nevoie sa depui o alta plangere penala.
Ajutorul judiciar se solicita de la instanta pe rolul careia este procesul.
Te sfatuiesc sa citesti OUG 51/2008, il gasesti pe internet.