| 6Anonim9 a întrebat:

Peste 2 zile am un proces civil, am depus contestatie impotriva procesului verbal intocmit de politia rutiera. Am avut un accident in care am fost lovit din spate si am fost declarat vinovat. Da, normal ca e absurd, ca altfel n-as fi facut contestatia. Financiar nu stau atat de bine incat sa imi angajez un avocat si am ales sa ma reprezint singur.
Daca ati trecut prin asa ceva, imi puteti spune va rog cum decurge un proces daca te reprezinti singur? Ce dovezi pot propune, cum trebuie sa ma adresez cand mi se da cuvantul? Am dreptul la un avocat din oficiu? In cazul meu, cand se ia hotararea, in a 3-a instanta sau se poate decide pe loc?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a obtine castigarea procesului si anularea procesului- verbal de contraventie trebuie sa dovedesti ca nu tu ai fost vinovat ci celalalt conducator auto si aceasta se poate dovedi si cu martori.
Daca nu poti dovedi p.-v.c. nu va fi anulat si va trebui sa platesti amenda.
Nu ai dreptul la avocat din oficiu, la avocat din oficiu are dreptul doar inculpatul dintr-un proces penal.
Hotararea pronuntata de prima instanta nu este definitiva, partea nemultumita are dreptul la apel.
Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 34.(1)Instanţa competentă să soluţioneze plângerea, după ce verifică dacă aceasta a fost introdusă în termen, ascultă pe cel care a făcut-o şi pe celelalte persoane citate, dacă aceştia s-au prezentat, administrează orice alte probe prevăzute de lege, necesare în vederea verificării legalităţii şi temeiniciei procesului-verbal, şi hotărăşte asupra sancţiunii, despăgubirii stabilite, precum şi asupra măsurii confiscării. Dispoziţiile art. 236^1 şi ale art. 405 din Codul de procedură civilă nu sunt aplicabile.
(2)Dacă prin lege nu se prevede altfel, hotărârea prin care s-a soluţionat plângerea poate fi atacată numai cu apel. Apelul se soluţionează de secţia de contencios administrativ şi fiscal a tribunalului. Motivarea apelului nu este obligatorie. Motivele de apel pot fi susţinute şi oral în faţa instanţei. Apelul suspendă executarea hotărârii."

| 6Anonim9 explică (pentru Ioandelasal):

Dovezile le propun in ziua procesului sau le trimit inainte?
Iar daca am martori (pe maica-mea), cum pot sa o propun ca martor? Tot in ziua procesului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 6Anonim9):

Dovezile le indici in plangerea contraventionala. Si mama ta poate fi martor, dar nu este destul, mama nu va fi socotita un martor impartial, va trebui sa ai macar inca unul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ți-a răspuns dl notar, Ioandelasal. Dar, întreabă și aici:
https://www.facebook.com/groups/avocatireformisti
https://www.facebook.com/IntreabaAvocatulNasulTV
Caută și alte grupuri similare.
Ai putea intalni acolo persoane, care s-au confruntat cu aceeasi situatie si iti vor spune cum au rezolvat problema. Să ai success! Ținem pumnii!

| Digikey a răspuns:

Da-ne si noua mai multe detalii despre accident, macar sa stim pentru viitor cum este cu lovitul asta din spate.
De ce naiba agentul constatator a dat vina tot pe tine?

| 6Anonim9 explică (pentru Digikey):

Eram pe o straduta laturalnica, apoi am virat stanga pe drumul Express. In zona limitarea e de 30km/h pentru ca este o curba care diminueaza vizibilitatea sub 100m, dar iti permite sa mergi cu viteza fara niciun fel de problema, mai ales daca ai mercedes din 2008. Dupa ce am virat stanga, m-am deplasta linistit vreo 10-15 metri, eu o bagasem atunci in a 3-a (o bag in a 3-a la 40km/h, deci aveam de mult deja viteza peste 30km/h), cand m-a lovit un cetatean cu un mercedes de prin 2008 cu numere de Austria, evident. Cand a venit politia nu m-a intrebat vreunu ce s-a intamplat. Am mers la sectie si am asteptat ore intregi, ca mai apoi sa iasa un agent pe care nu-l mai vazusem pana atunci, cu procesul verbal deja redactat in lipsa mea. L-am intrebat ce baza legala are decizia lui de a ma declara vinovat, adica cum isi imagineaza el ca s-a intamplat accidentul daca nici macar nu m-a intrebat ce s-a intamplat, iar dansul mi-a raspuns ca asa a considerat el si sa depun contestatie daca nu sunt de acord.

| StefanDrg a răspuns:

Exista avocat din oficiu gratuit cred