| GegGeorgian a întrebat:

Sunt minor, am 16 ani, lucrez ca ospatar la un restaurant..in cateva zile imi face contract de munca si am auzit ca daca am contract de munca si sunt minor..primesc o suma de bani de la stat. Este adevarat? Si cam cat ar fi aceasta suma de bani? Dar alocatia daca am contract de munca o voi mai primi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, doar angajatorul poate primi, daca indeplineste conditiile prevazute de L.76/2002.
Tu o sa primesti salariul prevazut in CIM si, daca dupa un an iti desface CIM, din motive neimputabile, vei avea dreptul la somaj.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar angajatorul primeste.Tu primesti doar salariul negociat cu el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu primesti nimic, in cel mai bun caz primeste angajatorul

| jamal000 a răspuns:

Eu stiu ca doar angajatorii primesc anumite deduceri pentru asta, nu salariatii.

| cinderellaindreams a răspuns:

Da,este adevarat deoarece ai buletin.

| suntserios a răspuns (pentru cinderellaindreams):

Ce treaba are buletinul nu asta... lol