| deffer a întrebat:

Salut TPU,

Sunt angajat si am nevoie sa fac o adeverinta(am auzit ca exista ceva de genu de la un doctor) cum ca iau in ingrijire(sau ceva de genu),adica scutesc de la plata serviciilor medicale(ca un fel de asigurare de sanatate) pe cineva din familia mea.

Am inteles ca ar trebui si semnatura de la firma de unde lucrez?

In fine, intrebarea mea este, de unde fac rost de adeverinta asta?
M-ar ajuta mai mult daca mi-ati putea da un link de unde sa o pot descarca sau ceva...

Funda!
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit art.224 din L.95/2006, republicata, pot avea calitatea de coasigurat al salariatului doar sotul/sotia si parintii acestuia si numai daca se afla in ingrijirea lui.
Citeste si aici:
https://www.colorful.hr/......oasigurat/

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am auzit cum ai putea să scutești și în ce ar putea consta acea scutire.

| Shanti_Maha_1973 a răspuns:

Cred ca se refera la un fel de declaratie, si are legatura cu CNAS ul acolo trebuie sa mergi, ei au sa ti dea un formular sa l completezi, si probabil vei ajunge si pe la finante, si apoi aceea persoana va aparea asigurat la medicul de familie, si abia apoi medicul de familie iti va da o adeverinta cu care mergi la lucru sa atesti, sau poate o poti obtine direct de la CNAS daca o ceri. Dar asta numai dupa ce faci dovada ca ai platit. La serviciu contabila stie de obicei cel mai bine cum e cu tot ce tine de platile angajatilor. daca te am ajutat sa ti fie de bine