| Axel22 a întrebat:

Sunt cam nervos deoarece in zona unde stau eu nu stiu ce "brigada" de idioti(hoti) tot dau raite prin zona infundaiar focu, deci la un vecin i-a furat cotoarele de pe probum stiti voi din astea care le tinea expre ca sa poata face si el foc ca nu e asa instarit, la alt vecin i-au furat tutunul de pe nu stiu ce ata, iar mie noaptea din masina mi-au furat radio-ul, dimineata am iesit sa ma duc pana la masina si cand am deschis usa. Dick pess, nu mai am radio, si asta nu demult, am depus plangere la politie si nu s-a rezolvat mai nimic, acum am radio (altul), dar aceasta brigada de eligofreni da raite inca si eu azi noapte mi-am fixat la poarta un lemn care sa o tina bine inchisa si l-am strantorit bine acolo ca vantul nu avea cum sa-l desprinda si dimineata am gasit lemnul ala aruncat, acum ma gandesc cum dracu sa-i prin pe nenorocitii aia in flagrant. Ar fi bine daca as iesi noaptea de fiecare data cand se cere cainele afara sa ma uit repede prin curte? Ca poate de aia mi s-a cerut cainele azi noapte afara, i-a simtit pe hoti parerea mea. Deci mie mie mai frica sa nu-mi fure cainele ca mie mie drag si daca l-as prinde pe ala care mi l-o furat i-as baga cutitu in penis sa nu ma uite psihic dar sa-si aminteasca mereu de mine cand se uita la p.l lui sfartecata, deci ce ziceti, as putea sa ies noaptea de fiecare data cand se cere cainele cu lanterna in mana telefonul filmand si un cutit la mine? Ca sa-i prind nu de alta dar eu am aflat ca cineva a cotrobait in curte dimineasta de la tata ca eu eram acasa si ma suna el de la servici si zice sa merg in curte sa vad daca nu o disparut polizoru sau motoru de la circula. Ce sfat imi dati? Sa-mi cumpar o camera de filmat nu se pune acum problema ca nu mai am banii necesari acum, i-am cheltuit pe altceva mai important. P.S si daca ii prind in filmare la hot fata atunci ce sanctiune ar putea primi de la politie? Funda! Vreau sa mi se raspunda si la intrebarea de mai sus, nu doar la ultima.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar trebui sa-ti instalezi un sistem de supraveghere dar costa foarte mult. Mai bine ia-ti un caine rau, dresat. Vor fi foarte "fericiti" cand vor da ochii cu el.

| JohnnyBi a răspuns:

Daca nu este autorizata de instanta in acest mod, camerele video/poze = zero.
ori iti iei un caine nenorocit sa ii faca zdrente, ori iei camere + omologarea necesara, ori ii pandesti, ii prinzi si daca ii bati risti tu inchisoare pentru violente/loviri, ori stai cu telefonul, ii prinzi si pana vine politia ei pleaca laughing. cat despre port arma, da. daca iei un pistol cu autorizatie cu tot poti sa ii impusti ca intri la legitima aparare (daca ai noroc sa vada judecatorul asa, ca poti intra la depasirea legitimei aparari). mai poti incerca sa pui in curte pe jos ceva substanta sa le dea motiv sa se lase sau sa le ia amprenta incaltarilor, desi la cat de prosti sunt politistii nu cred ca ar ajuta la ceva.

cel mai bine: du-te la parchet, lasa politistii daca sunt mana in mana cu hotii, si depune plangerea acolo; dar pana aici incearca un sistem de alarma. stai noaptea si ii prinzi si dai drumul la alarma (trebuie doar sa aiba multi decibeli sa faca mult scandal, ca daca vrei senzor de perimetru costa, si ai zis ca nu ai bani). cand o sa se auda zarva de pe lume o sa ii demoralizezi, doar ca pierzi cateva nopti pana reusesti sa o pui in practica

| Axel22 explică (pentru JohnnyBi):

Mda, multumesc pentru raspuns, multumesc si tuturor de mai sus, dar pe moment n-o sa dorm noaptea asta si o sa stau cu urechile ptite si cand aud cv in curte ies cu o secure laughing (eu acum vb serios chiar daca am pus emoticonu), si cand ii vad strig : Ora morire! Ora morire!laughing Asta insemnand pe italian ''Acuma mori!'', deci daca ii prind la furat la mine in curte nu mai stau pe ganduri ca ii execut :d, nu ma intere de politie au invadat teritoriul meu si au incercat sa ia din lucrurile muncite de mine, merita o sentinta cu moartea in smoala incinsa big grin (stiu am niste ganduri destul de blande smug )

| JohnnyBi a răspuns (pentru Axel22):

Si ii omori. bravo, fiind noaptea, chiar cu toate cazurile de atenuare a pedepsei tot faci 15 ani fara sanse de eliberare conditionata sau reducerea sentintei. lasi o familie fara tata/copil/sot sau ce ranguri ai tu facand pe teribilistul. dreptul la proprietate este una, dar dreptul la viata este alta. nici legitima aparare, nici apararea propriei proprietati, nici nimic nu te scapa de cel putin 15 ani. pentru 2-3-4 ratati cati or fi? gandesti tare prost in privinta asta. sperie-i sa le sara cizmele din picioare, bate-i daca vrei, dar omor?

| Axel22 explică (pentru JohnnyBi):

Hoo ma hoo cam glumitlaughing, de speriat vreau sa ii sperii si sa ii bat dar vad ca nu ti-ai dat seama ca am glumit laughing

| Radu284 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Si cum ar dovedi un om mort ca nu a venit sa te atace?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Radu284):

Intrebare buna de pus expertilor in criminalistica, dar in principiu nu vine noaptea cand toti dorm, imbracat in culori inchise sa nu fie vazut, nu are in buzunare/geanta ceva ce apartine proprietarului sau urme de la un caine care pazeste proprietatea pe corp. pentru detalii intreaba un expert in criminalistica, eu ti-am dat cele mai sesizabile motive pentru care a venit sa faca ceva iesit din codul penal ca infractiune

| KodrutZ a răspuns:

Camere video sau autorizatie de port arma. Si nu ameninti pe nimeni. Doar cumperi cartuse si tragi in sticle goale in fiecare simbata sau duminica, sa te stie tot satul ca ai pistol/pusca. Garantat nu te mai calca aia.

| mihai69 a răspuns:

Cred că mai ieftin scapi cu o lampă din aia cu senzor (sau vreo două, trei).
Dacă vezi că se aprinde din senin, pui mâna pe secure și ieși din casă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai o noapte in masina cu telefonul in mana.Cand ii simti suni la politie. Daca nu vin in acea noapte, sati mai multe nopti, trebuie sa vina ei. Sau, faceti de caraula cu randul 3-4 barbati. Trebuie sa-i vada cineva, candva. Infunda puscaria bineinteles.

| KLiNK a răspuns:

Eu zic sa te odihnesti intr-o zi si noaptea sa astepti undeva sa vezi daca mai vin boschetarii aia. Iti iei o camera de filmat dar sfatul meu este sa nu iei cutit la tine. Daca nu ai permis si ii ameninti cu un cutit...este port ilegal de arme albe. Deci ii pandesti intr-o noapte, iei o camera de filmat la tine si poate iei si un cutit dar il folosesti numai daca te ataca. Dar decat ii ameninti cu cutitul. Dar nu tu primul! Lasa-i pe ei ei sa te atace si apoi le arati cutitul.
Si de sanctiune ar putea ajunge la parnaie sau o amenda. Depinde... daca a furat lucruri multe si scumpe, trebuie sa faca puscarie. Si daca te ataca sau te ranesc, iti dai seama ca o sa fie foarte rau pentru ei.

| Roliii a răspuns:

N-ar strica sa-ti pui si camere, lumini noaptea in toata curtea (mai slabute totusi sa nu te deranjeze noaptea cand dormi), un sistem puterni de alarma, sa-ti schimi usa si gardurile sa fie mai solide (sa fie garduri din alea cu tepi in care poate ramane ceva injunghiat in el), iti iei 2 3 caini de lupta gen ciobanesc german (nu-i trata cu rautate), o usa rezistenta care nu poate fi deblocata cu cheia

| 69HiTz a răspuns:

Ai putea sa-ti pui camere video de exterior...