| CosmYn666 a întrebat:

Salut TPU, sunt șofer la un restaurant pe mașina lor, daca fac accident minor (bara zgâriată, ruptă) au voie să-mi oprească din salariu? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu îți pot opri din salariu decât prin hotărâre judecătorească, adică trebuie să meargă în instanță dacă nu faceți voi o înțelegere.

https://www.avocatnet.ro/......8%9Ba.html

| CosmYn666 explică (pentru supadeceapa):

Mulțumesc de răspuns

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, au voie, avand in vedere ca salariatul raspunde material pentru pagubele cauzate firmei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e din vina ta și nu e asigurată mașină... Da îți poate opri

| mi25 a răspuns:

Da, dar numai pe baza de documente care sa ateste costul reparatului si paguba sa cada in vina ta.

| anonim3247 a răspuns:

Depinde a cui e vina.