| petrestelistu a întrebat:

Salut TPU! Tocmai mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 30 de zile, din cauza neacordării de prioritate la trecerea de pietoni (nu eram nici pe aproape de pieton, fiind vorba de un drum cu mai multe benzi), îmi recunosc greșeala și mi-o asum. Având în vedere că am avut permisul suspendat din 24 septembrie 2022 până în 23 decembrie 2022, de data asta îmi va fi reținut pentru 60 de zile?

Rog răspunsuri pe subiect, dacă se poate și nu morale

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se adauga numai la anumite contraventii, nu se adauga pentru toate, conform art.103, alin.(2) din OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(2) În cazul în care conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai săvârşeşte, într-un interval de şase luni de la data restituirii permisului de conducere, o nouă faptă prevăzută la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin (4), perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea faptei se majorează de drept cu încă 30 de zile. Perioada de suspendare majorată se comunică în termen de 15 zile de la data aplicării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce."
Vezi pentru ce prevedere legala ai fost sanctionat si afli daca perioada de suspendare se majoreaza cu 30 de zile.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul de a conduce iti va fi suspendat pe perioada prevazuta pentru contraventia savarsita, nu se va mari pentru ca l-ai avut suspendat si inainte.
Si ar trebui sa stii asta, este inscrisa perioada de suspendare in procesul-verbal de contraventie pe care l-ai primit.

| petrestelistu explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă am mai avut permisul suspendat în ultimele 6 luni, nu se mai adaugă 30 de zile? Într-un fel, te înțeleg, pentru că nu ar fi normal să mi se rețină permisul mai mult decât am fost înștiințat prin intermediul procesului verbal, dar nhh prea știu cum funcționează

| petrestelistu explică (pentru Ioandelasal):

Păi din ce văd, se majorează cu 30 de zile pentru aproape orice

| Ioandelasal a răspuns (pentru petrestelistu):

Nu este chiar asa, cele pentru care se majoreaza sunt, probabil (ca nu am stat sa le numar), numai cca 15-20% din contraventiile prevazute de Codul rutier, avand in vedere ca se prevad contraventii si la alin.(1) si (2) de la fiecare articol.

| petrestelistu explică (pentru Ioandelasal):

Din ce am văzut, în cazul meu se va majora. Greșesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru petrestelistu):

Nu stiu pe de rost unde este incadrata fiecare contraventie si n-am cautat sa vad unde este prevazuta contraventia comisa de tine.
Tu poti afla foarte simplu citind procesul-verbal de contraventie, acolo scrie exact prevederea incalcata, cu articol, alineat si litera.

| Ioandelasal a răspuns (pentru petrestelistu):

Se adauga numai la anumite contraventii, nu se adauga pentru toate, conform art.103, alin.(2) din OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(2) În cazul în care conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai săvârşeşte, într-un interval de şase luni de la data restituirii permisului de conducere, o nouă faptă prevăzută la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin (4), perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea faptei se majorează de drept cu încă 30 de zile. Perioada de suspendare majorată se comunică în termen de 15 zile de la data aplicării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce."
Vezi pentru ce prevedere legala ai fost sanctionat si afli daca perioada de suspendare se majoreaza cu 30 de zile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai mai pus aceasta intrebare.Ai nevoie si de alte pareri? Nu e ok sa pui intrebari repetitive.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Violeta DELIREAZA! Nu stiu cum o lasa astia pe aici sa dea raspunsuri asa proaste! Permisul ti se va retine strict pe perioada considerata de ei pentru fapta comisa, nu vor lua in calcul faptul ca l ai mai avut luat. Fiecare fapta are pedeapsa ei iar daca ti ai dus pedeapsa asta pana la sfarsit in 2022 "e ca si iertata", nu au treaba una cu alta. Femeia asta chiar e penibila. Cred ca are probleme