| SergiuL1989 a întrebat:

Un prieten a fost condamnat (in anul 2009) la 1an si 2luni (cu suspendare) pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice.
El lucreaza din 2000 pana in prezent, ca electrician intr-un spital de stat.
Dosarul lui penal, se prescrie dupa un timp, sau aceasta fapta il va urmari toata viata?
Institutia unde lucreaza, nu stie ca are dosar penal.
Sunt sanse, daca vor afla, sa-l dea afara din acest motiv?
El mi-a spus ca dupa un timp, va avea cazierul curat...sincer, nu stiu ce sa cred.
Banuiesc ca odata ce ai fost condamnat (chiar si cu suspendare) sa ai o bulina neagra ce te va urmari toata viata.
Va multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de "prescrierea dosarului penal" ci de cazierul judiciar. Pedeapsa penala ramane in cazierul judiciar un anumit timp dar poate fi si radiata, in anumite situatii.
Conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la  care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
a) faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracţiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
  d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă  de libertate de cel mult 3 ani şi au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
  f) s-a dispus renunţarea la urmărire penală sau clasarea faţă de ele  ori s-a pronunţat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal;
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;
  h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunţat o hotărâre definitivă  de amânare a aplicării pedepsei şi nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;
i) au trecut 5 ani de la data aplicării uneia dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute de art. 91 din Legea nr. 15/1968 privind Codul penal, republicată, cu modificările şi completările ulterioare."
Desi aceasta pedeapsa nu are nimic de a face cu meseria de electrician totusi va interveni reabilitarea de drept si radierea pedepsei din cazierul judiciar.
Conform Codului penal, citez:
"ART.165.Reabilitarea de drept
  Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune."
Termenul de reabilitare curge de la data expirarii termenului de supraveghere.