| CosminC86 a întrebat:

"Unchiul" meu a primit casa bunicilor cu clauza de intretinere, dar el nu-si respecta indatoririle scrise pe act. Ii trateaza si le vorbeste foarte urat. Bunicul meu e hotarat sa anuleze actul. Intrebarea mea este: se poate anula actul daca bunicul e de acord si bunica nu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca exista motive intemeiate, respectiv daca intretinatorul nu presteaza intretinerea in conditiile prevazute in contract. Bunicul tau va trebui sa se adreseze judecatoriei in circumscriptia caruia este casa si sa aiba dovezi. Cel mai bine ar fi s-o lamureasca si pe bunica, altfel s-ar putea intampla ca aceasta sa sustinta ca totul este in regula.

| OnuOnulică a răspuns:

Odata ce ia dato lui si ia trecuto cu tot cu acte nu cred ca mai are nici un trept bunici tai.

| Eviix a răspuns:

Nu, daca bunica nu vrea.

| DoarUca a răspuns:

Daca au dovezi. Totusi nu prea cred daca bunica nu este de acord. Ea de ce nu este?