| schlau a întrebat:

Am si eu o problema familiara foarte grava.Va rog cititi! Acum doi ani unchiul meu( fratele tatalui meu) a inceput sa-si construiasca in curtea bunicilor( cu acordul lor) o casa. Tatal meu vazandu-se in dezavantaj s-a dus sa-si fac si el acte, dar a iesit in adevarat scandal.De atunci nu am mai fost la bunicii( din mai 2010) Azi matusa mea( sora tatalui meu) la sunat pe tata sa-i spuna ca daca tata nu se va mai duce la tara, bunicul imi va face Mie acte acolo. Uitati problema: Eu am 13 ani.Credeti ca facandu-mi buletin( in februarie 2011) se poate face ce vrea bunicul si unchiul meu( in unchiul meu nu prea am incredere). Va rog nu ma luati la misto: fie ma ajutati, fie nu

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand zici acte la ce te referi? Pe un teren? casa? Eu din cate stiu nu poti pune o proprietate pe numele unei persoane sub 18 ani. Dar il poti trece coproprietar, ori mostenitor. Deci dupa ce va muri vei obtine acele bunuri daca nu se va razgandi.

6 răspunsuri:
| luciana200972 a răspuns:

Poti fi trecut mostenitor sau ti se poate face act de donatie, dar este mai ok dpdv legal un certificat de mostenitor, pentru ca nu poate fi atacat in instanta. te poate lamuri un notar

| Laminin a răspuns:

Hei!
La ce acte te referi?
Gbu :]

| schlau explică:

Revin, si pe teren- care are ceva marime- si pe casa -care este de asemenea-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O problema familiala nu familiara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti independent, du-te si fa-ti acte.Sincer.Dar la 14 ani

| Bubbles a răspuns:

Eu zic sa nu te bagi in problemele lor ca si bunicul meu s-a certat cu tatal meu si nici nu am mai mancat sau vb impreuna pana intr-un final s-a rezolvat tot eu zic doar sa astepti