| Goiuandrei a întrebat:

va deranjez cu o intrebare : Unde trebuie sa ma duc pentru a-mi schimba numele de familie pe numele tatalui, la el in certificat e liniuta nu m-a recunoscut. Acum vrea sa ma recunoasca dar nu stiu unde as putea sa ma duc mentionez ca sunt major.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a face cerere pentru schimbarea numelui trebuie ca tatal tau sa te recunoasca si apoi iti vei putea schimba numele pe motiv ca vrei sa ai numele tatalui.
Schimbarea numelui se poate face pe cale judecătorească, printr-o cerere depusă la judecătoria de domiciliu sau pe cale administrativă conform OG 41/2003, cu md. şi compl. ulterioare, pentru motivele şi cu procedura prevăzută de acest act normativ, citez:
"ART.6.(1) Persoana care solicitã schimbarea numelui pe cale administrativã depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor, denumit în continuare serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucureşti, în a cãrui razã teritorialã îşi are domiciliul. Cererea se depune personal sau prin împuternicit cu procurã specialã sau împuternicire avocaţialã.
(2) Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivatã prin unul dintre cazurile prevãzute la art. 4 alin. (2) şi (3) şi sa fie însoţitã de urmãtoarele acte:
a) copii legalizate de pe certificatele de stare civilã ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea cãruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
c) consimţãmântul, dat în forma autenticã, al celuilalt soţ, în cazul schimbãrii numelui de familie comun purtat în timpul cãsãtoriei;
d) copie de pe decizia de aprobare a autoritãţii tutelare, în cazurile prevãzute de art. 7;
d^1) cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
e) orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale."

| Goiuandrei explică (pentru Ioandelasal):

La starea civila trebuie sa ma duc mai intai sa ma recunoasca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Goiuandrei):

Nu tu trebuie sa mergi pentru recunoastere, ci tatal tau.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 416.Formele recunoaşterii
  (1) Recunoaşterea poate fi făcută prin declaraţie la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor, prin înscris autentic sau prin testament.
  (2) Dacă recunoaşterea este făcută prin înscris autentic, o copie a acestuia este trimisă din oficiu serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor competent, pentru a se face menţiunea corespunzătoare în registrele de stare civilă.
  (3) Recunoaşterea, chiar dacă a fost făcută prin testament, este irevocabilă."