| DanyPanda a întrebat:

Salut TPU. Va prezint speta, astept raspunsuri!
Eu si iubita mea suntem impreuna de aproape 2 ani, eu am 19 iar ea 16 ani. Parintii ei sunt despartiti, iar relatia ei cu propria ei mama nu este foarte buna. Isi doreste sa plece de langa ea dar nu vrea sa mearga nici la tatal ei, nici la bunici. Eu locuiesc cu parintii mei intr-un apartament cu 2 camere si ma gandesc sa ii propun sa se mute cu noi. Problema este, pot suferi sanctiuni in urma mutarii ei? Mama ei sigur nu va fi de acord, vreau sa o ajut dar nu vreau sa imi complic viata d.p.d.v. legal.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa acum nu este vorba de nici o sanctiune legala.
Sigur ca, avand in vedere prevederile Codului civil privind domiciliul minorului la parintii sai, mama sa poate solicita reintoarcerea la domiciliu, dar nu poate fi fortata sa se reintoarca.
Ar fi bine sa te mai gandesti, cum o sa o poti intretine si cum va fi intr-un apartament asa mic, impreuna cu parintii tai.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asteapta sa implineasca 18 ani. Daca mama ei nu o lasa, tu nu poti face nimic.
Gandeste-te, mai intai daca parintii tai sunt de acord sa va intretină pe amandoi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O complici viața. Viața ta. E minoră.

| Lioana a răspuns:

Stai cuminte si lasa fata sa stea cu mama ei pana la majorat. E normal ca adolescentele sa nu se inteleaga cu mamele lor.
Ea nu are voie sa se mute de acasa fara acordul parintilor.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

Fara acordul parintilor, fata nu poate sa stea la tine.
Daca mama fetei face reclamatie la politi, in calitate de tutore al fetei, fata va fi dusa inapoi la mama ei cu forta sau va fi internata intr-un centru de educare a minorilor.
Tu o sa suferi consecintele de corupere de minori.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Vrei s-o iei de la Părinții ei și s-o aduci la ai tăi. NU E OK. Dacă iți place fata și nu poți trăii fără ea. Închiriează sau cumpără un apartament și Căsătoreștete cu ea.

| DanyPanda explică (pentru DeMicUnCălător):

Se pare ca majoritatea celor de aici au trecut pe langa subiectul principal, care este situatia ei de acasa. Nu aveam in plan sa ne mutam impreuna prea curand, dar situatia ei de acasa o forteaza sa plece. Dupa inca un conflict cu mama ei, a cedat. Ma gandeam daca o pot lua in actuala mea locuinta (unde locuiesc cu parintii mei) pe o perioada scurta de timp, pana imi permit sa inchiriez un apartament.

| darrio2007 a răspuns (pentru DanyPanda):

Are 16 ani. Si nu te vad pe tine sa ai bani sa platesti chiria unui apartament. Poate doar pe banii parintilor.

| DanyPanda explică (pentru darrio2007):

Sunt angajat cu norma intreaga, nu este asta o problema

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru DanyPanda):

Inteleg situația ei de acasă, Acolo nu-i locul tău să te bagi și s-o faci pe salvatorul. lasă fata să-și rezolve singură problemele familiare,
Nu te apuca să pui pe spatele parinților care te-au crescut problemele altor oamenii, doar pentru că ai primit sau vei primii o păsărică

| darrio2007 a răspuns (pentru DanyPanda):

De acord dar e vorba cat ai salariul.
Poti avea norma intreaga dar sa fii platit cu salariul minim pe economie.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an4l (nu ma lasa sa il scriu aici), precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an4lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este membru de familie;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepsește.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Nu te lua dupa cei care spun ca e pedofilie.

| bogdanbucur a răspuns:

1. NU ESTE VORBA DE PEDOFILIE. NU STIU CE INTELEGI TU PRIN ACEST CUVANT.
2. Dpdv legal relatia lor este complet legala chiar daca fata este minora, are peste 16 ani si diferenta nu este mai mare de 3 ani.
3. referitor la intrebarea lui daca fata doreste sa "" fuga de acasa"" mama ei o poate aduce inapoi impreuna cu politia dar el ca si baiat in baza declaratiei pe care ar putea sa o dea fata cum ca nu a fost constransa sa se mute de acasa baiatul nu pateste nimic indiferent de plangerea facuta de parinti, asta deoarece are peste 16 ani si practic are drept de semnatura.

| yoren a răspuns:

Locuiesti cu parintii la 19 ani si mai ai si initiativa de-a aduce minora de 16 ani in casa... jenant, ca sa nu zic cat de scarbos este
Eu vad o singura rezolutie: lasi plodul in pace si-ti iei gagica de varsta ta, cu discernamant si toate tiglele pe casa, plus ca ploada are scoala, deci faci un bine sa nu-i strici viitorul si evident sansa la educatie

| mirinda34 a răspuns (pentru yoren):

Ce este jenant si scarbos? El vrea sa faca un bine...am si eu un prieten care la fel a facut, insa mama ei a fost de acord sa se mute la el. El avea 19 ani, ea 17, iar tatal ei era betiv si o dadea afara din casa mereu cand avea chef. Si el statea si cu parintii, adica fix situatia lui. Nu o sa il lase legea, insa nu e scarbos ce face, e scarbos ce fac unii oameni care nu te lasa sa stai nici macar in casa ta linistita.

| yoren a răspuns (pentru mirinda34):

Nu fata, scarbos e sa fii peste varsta legala si sa n-ai discernamantul ca plodul ala e la scoala si nu are nevoie de "relatie"
relatia ma dezgusta, nu neaparat ca vrea el s-o gazduiasca, priceput?

Răspuns utilizator avertizat