| Radu_Sirbu_1980 a întrebat:

Vara asta ma voi angaja la o companie de constructii si mi s-a spus ca voi primi salariul minim pe economie in valoare de 700 de ron. Avand in vedere ca este primul meu job vreau sa stiu cum se impoziteaza suma asta si cu cati bani voi ramane la final. Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea salariul net de 531 lei.
Aici: http://www.contabilizat.ro/calculator_de_salarii.html ai un calculator si poti vedea toate contributiile la fonduri speciale ce se retin din salariu, precum si impozitul pe salariu. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De regulă se negociază salariul net, nu salariul brut.
Ție așa ți-au zis, 700 de lei brut/impozitabili? Dacă ți-au zis numai „700 de lei și-atât" înseamnă că rămâi cu 700 și salariul brut este, evident, mai mare.
Oricum, 700 de lei (fie el brut sau net) este un salariu mizer. Eu în locul tău n-aș accepta job-ul.

Succes!

| RazerAbyssus a răspuns:

Ramai cu 700, nu poti sa primesti mai putin daca asta e salariul minim. nu se merita pentru asa salar la constructii, teapa.