| dumitrache1000 a întrebat:

Vreau sa ma insor si as vrea sa stiu daca se poate astfel:
-eu sunt in strainatate iar fata este in Romania.
-eu nu pot sa mi iau liber anul asta si as vrea sa nu astept, o sa mor un an.
Eu nu prea cunosc legile in Romania Se poate sa aranjez cumva si sa ma duc pentru 3-4 zile sa ma insor si s-o iau cu mine?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie de minim 12 zile. Actele pentru incheierea casatoriei se depun cu 10 zile calendaristice inainte, termen in care se cuprind atat ziua cand a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria.
Casatoria se poate incheia inainte de implinirea termenului de 10 zile sau dupa implinitea termenului de 10 zile numai cu aprobarea primarului.
Intra pe site-ul primariei localitatii in care vei face casatoria civila--- vezi ce documente sunt necerare( unele primarii nu accepta pasaportul ci numai cartea de identitate!). Pentru a-ti face o idee, vezi documentele cerute de primatia Iasi:http://www.dlep-iasi.ro/casatorii/casatoria-intre-cetateni-romani--2.html

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De insurat te poti insura normal dureaza doar o ora sau o zi.Ea treab sa mearga la primarie ori unde se oficiaza casatoriile cu un act deal tau si al ei, acte valabile cu poza etc si face o cere cred si i se da o programare, adica o zi in care sa mergeti si sa va casatoriti.Deci tu te poti duce acolo in ziua X sau cu o zi inainte si aia e tot.Acum intrebi de o poti lua cu tine.Adica unde vrei sa o iei cu tine? Si de ce ea nu ar putea sa vina la tine si acum? Singura chestie pentru care tu intrebi ar fi ca tu sa locuiesti intr-o tara in care ea nu poate intra fara viza, ceva gen Canada, sau State, ori Australia.In cazul asta tu sa o poti lua cu tine ar trebuie sa fii ceteteanul acelei tari, altfel doar cu o viza de care o fi ce tu o ai nu ai absolut nici o sansa sa o poti lua.Sa zicem ca esti cetateanul acelei tari dar tot nu o poti lua imediat, adica a doua zi.Treb sa mergeti la ambasada sa duci cacolo ceva documente bla bla adica dureaza citeva luni uneori si mai mult depinde de tara respctiva.Nu stiu pentru ca nu ai spus in ce tara esti tu si ce statut ai tu acolo.Dar sa nu mai scrim nu stiu cate mesaje cam asa stau lucrurile.Dca esti in Europa atunci nici o problema o poti lua si fara casatorie ca ea poate merge in orice stat membru al UE fara sa fie casatorita cu tine sau sa aiba nevoie de viza. Daca in schimb esti in tarile amintite mai sus atunci trebuie sa fii cetateanul acelei tari.Altfel sub nici o forma nu o vei putea lua, indiferent ca te casatoresti sau ce faci tu.Ca sa iti spun exact ce trebuie sa faci spune in ce tara esti si ce statut ai tu acolo, adica cum esti cu viza, cu stiu eu ce alte documente, daca esti cetateanul acelei tari sau nu.Asa trebuie sa scriu un roman sa iau fiecare posibilitate in parte sa o explic.Deci tu cind te programezi sa te casatoresti nu trebuie sa fii tu de fata, poate merge doar ea sa depuna actele.Deci merge ea la casa casatoriilor intreaba ce acte sint necesare, tu trimiti actele respective, ea face programarea si tu mergi acolo in ziua respectiva.In rest cu luatul spune exact ce doresti.

| dumitrache1000 explică:

Vroiam sa spun, un an nu pot sa-mi iau liber.

| dumitrache1000 explică:

Wow dar ai scris nu gluma. Tara in care sunt este in Europa.Eu vreau sa mă însor si apoi sa o iau cu mine.

| dumitrache1000 explică:

Mersi mult!