| AlexIm123 a întrebat:

Salut tuturor! Sunt și eu curios, daca pe autostrada ai voie cu trotineta electrica? Mulțumesc!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare (16.05.2022), citez:
"ART. 74
(1) Pe autostrăzi sau pe drumurile expres este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementărilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animală, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor, trotinetelor electrice şi mopedelor, a tractoarelor agricole sau forestiere şi a maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

Bula
| Bula a răspuns:

Da, doar daca circuli echipat regulamentar, cu peste 60Km/h.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe autostrada nu ai voie cu bicicleta sau trotineta electrica!
Pe autostrada se circula cu viteze de la 90 km in sus si aceste vehicule usoare sunt interzise fiindca incurca traficul.

| Brizbriz a răspuns:

Evident ca NU
nu ai voie pe nici o chestie in afara orasului, si nici o chestie de viteza in oras (poduri, subpasaje auto, etc.)

motivul e de asemenea EVIDENT, daca trece unul cu viteza pe langa tine... FARA SA TE ATINGA, si te lovesti de el, chestie de fizica pura (curentii de aer te imping spre el)

nu ca nu m-am urcat odata pe un pod in Bucuresti, si am coborat cu peste 50km/h, insa nu o sa o mai fac, nu merita riscul, ma duc pe sub pod, 5minute mai mult, dar nu ajung la spital

| AlexIm123 explică (pentru Brizbriz):

Mulțumesc de răspuns, ai dreptate
Abia mi am făcut curaj să ies pe străzi, nici bine n am ieșit că mă alergau 3 maidanezi?, am mers vreo 25km, și am mers pe margine că mai treceau mașini, dar lăsând asta incerc sa evit traficu, mi s ar părea mai ok sa o iei pe contrasens cu trotineta decât in același sens ca mașina, pentru că nu ai vedere in spate și nu știi cum vine un tâmpit și așa mai departe, acum nu știu dacă e legal, dar nalaughing

| Sophieka a răspuns:

Nu stiu daca ar fi voie, nu as crede asta, dar e cam periculos!

| Sophieka a răspuns:

De ce am primit voturile de eronat si nefolositor din partea ta?

| AlexIm123 explică (pentru Sophieka):

Habar n am, eu n am făcut nimic

| gabriel2004o a răspuns:

Din câte știu doar autoturismele au voie dar în rest...alte vehicule nu prea au voie

| GabehAle a răspuns:

Esti tare cuminte laughing

| AlexIm123 explică (pentru GabehAle):

Ce sa faci ????????????

| GabehAle a răspuns (pentru AlexIm123):

Cred ca ai dat reply cui nu trebuia. Eu eram sarcastic.