| SteelShadow a întrebat:

Voi sunteți de acord cu noua lege ca toti câinii cu stăpâni sa fie microcipati la vaccinare, iar câinii cu stapani fara pedigree sa fie sterilizati/castrati? Mie mi se pare o mare prostie! Doar câinii comunitari ai trebuii sa fie sterilizati, de ce si cei cu stăpâni? Un caine sterilizat se îngrașă si are nevoie de mâncare specială, deci nu e deloc in favoarea stapanului. Iar cu microcipul, nu-i vad rostul daca iti tii câinii in țarc si nu-i lași liberi pe străzi.
Voi ce părere aveți? Ca mie mi se pare cea mai mare tampenie pe care am auzit-o!

14 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca ai un caine de rasa care fuge din curte si nu are microcip si ajunge la hingheri...o sa te speli pe corp cu propriul caine. sau daca e furat singura metoda sa intri in posesia sa din nou. sau daca e agresiv si musca singura metoda a pagubitului sa te traga la raspundere pentru dauna sa.
cat despre castrare sunt de acord. nu e de rasa, face pui anapoda si tu nu poti garanta ca vei avea grija de ei. cainii cu pedigree se inmultesc in alte conditii. ca sa le pastrezi actele se face drept de monta si fatare, monta se face in prezenta unui reprezentant achr, etc. asa toti taranii lasa javrele sa se inmulteasca si arunca puii peste gard la altii sau pe strada si nu vei scapa de maidanezi in veci.

| SteelShadow explică (pentru JohnnyBi):

Dar sunt si stăpâni responsabili, ca mine de exemplu. Fiind un mare iubitor de animale nu as face așa ceva cu puii care apar. De ce nu se tine cont si de asta?

| JohnnyBi a răspuns (pentru SteelShadow):

5% de exceptii nu fac decat sa confirme regula. Sunteti prea putini vei ce aveti maidanezi si nu ii lasati sa se procreeze necontrolat. Eu avand 2 caucazieni de rasa pura toti taranii infecti si retarzi carora le fac pui cateii mi-i arunca mie in curte. Cum cainii mei sunt dresati pentru paza si protectie si foarte teritoriali cu hrana omoara tot ce se apropie de posesiile lor. Lunar gasesc pui morti in curte. De aceea + altele sunt de parere ca mai bine ii sterilizeaza pe toti

| SteelShadow explică (pentru JohnnyBi):

In cazul tau, da e mai bine sa fie sterilizati ca sa nu mai moara pui nevinovati. Si cainii mei, daca o iei asa sunt tot de rasa: cateaua este un metis de ciobanesc germen cu ciobanesc caucazian iar celalalt e puiul ei si arata tot a ciobanesc.

| JohnnyBi a răspuns (pentru SteelShadow):

Metis nu e rasa. e corcitura. rasa= pedigree. singurul document care atesta apartenenta exemplarului la rasa x. personal prefer rasa pura la caine decat increngaturile. nu am cum sa dezvolt subiectul cu mana operata tastand cu on screen keyboard ca as face-o...

| SteelShadow explică (pentru JohnnyBi):

Imi pare rău de tine... Insanatoșire grabnica! Am prieteni care au caini cu pedigree, dar nu au fișa aceea care atesta faptul ca sunt de rasa. Atunci aceia se considera corcituri? Daca o iei așa si ai mei arată foarte bine si ii poți confunda cu un caine de rasa. In fine, uneori legile-s făcute ca sa fie incalcate...

| CataC a răspuns:

Salut

Cainii nesterilizati au obiceiul sa se inmulteasca, si nimeni nu va creste cei 7 pui, rezultand 7 maidanezi la fiecare inmultire. Care sa vezi ce, si ei si vor inmulti cand le va veni randul.

Cat despre cip implica niste costuri, dar din nou, cum poate dauna un microcip? Ajuta la identificarea stapanilor in caz de pierdere sau in caz ca a muscat pe cineva.

Intr-adevar implica niste costuri, dar nu-ti iei caine nou in fiecare an, sunt costuri pe care le suporti de 5-6 ori in viata.

Bafta

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o lege foarte buna. din pacate romanii mai au mult pana sa se civilizeze iar singura noasta sansa e cu forta

| mihai69 a răspuns:

Da. Da' nu știam că și stăpânii trebuie să aibă pedigree. Sau e vorba despre hrana pentru. animale de la firma omonimă?
Câinii mai și evadează; dacă are cip, îl cheamă pe stăpân după el (chiar știu un caz).
Legea permite stăpânilor de câini de rasă să-i țină nesterilizați, cu respectarea unor condiții stricte.

| RB26DETT a răspuns:

Ideea asta este foarte buna! Sterilizati cei ce sunt maidanezi ca oamenii sa nu mai lase puii peste tot sa se umple iar satele si orasele, cei de rasa sa aiba un microcip, de ce?
Pentru ca te plimbi prin parc, vede ceva sau aude ceva, se sperie de ceva, tu nu esti atent si fuge si nu-l mai gasesti, sau fuge de acasa sau mai stiu eu ce se poate intampla.
Dar lasa ca pentru tine vad ca e mai bine sa lasi cainii asa, ca doar na, noi prosti, nu separam cainii ii bagam pe toti in acelasi tarc sa se inmulteasca si sa nu putem sa-i dam altor oameni, de ce? pentru ca si acei oameni se confrunta cu aceeasi problema si cei de la oras nu vor orice caine in apartament, normal ca vor alege unul de rasa.

| SteelShadow explică (pentru RB26DETT):

Fratilor, eu am doi caini fara pedigree, dar asta nu înseamnă ca sunt maidanezi! Sunt 2 dulai ditamai niște corcituri de alți doi ciobanesti cu pedigree. Deci de ce astia ar intra la categoria comunitar? De ce sa-mi sterilizez eu câinii si sa le fac viata grea daca eu ii tin int-un țarc si nu au cum ieși sau se inmulti? Plus ca sunt un mare iubitor de animale si nu as arunca NICIODATA puii in strada dupa ce au fost fatati. Dupa ce a fatat cateaua i-am pe pui unor oameni de încredere. Toti cei care ați răspuns aici nu aveți caini!

| RB26DETT a răspuns (pentru SteelShadow):

Esti sigur? sa-ti trimit o poza cu al meu? Nu este cu pedigree dar as fi de acord sa fie castratwinking

| SteelShadow explică:

Din câte vad, niciunul dintre cei care mi-ați răspuns la întrebare, nu aveți caini sau daca aveți, este caine de rasa, așa ca nu puteți intelege oamenii care au facut o fapta buna si au adoptat un caine fara pedigree ca acesta sa nu fie aruncat in strada. Mai bine nu răspundeti daca nu va confruntati direct cu problema. Animalele pe care le cresc eu, printre care si câinii sunt ca niște copii pentru mine așa ca nu voi lăsa ca aceasta lege sa scoată praful din ei!

| JohnnyBi a răspuns (pentru SteelShadow):

Din contra. Am avut si un fel de pechinez corcit... sapa pe sub gard sa iasa din curte. Astupam zilnic tunelui din 2005 pana pe 19 noiembrie 2013 cand a plecat si dus a fost. Iesea sa se cotarceasca cu ce gasea prin sat si venea mereu rupt de bataie. Baga sute de lei noi in fundul lui sa se faca bine si in 2 zile iar facea pe minerul. Mama, ca si tine, anti castrat. Uite ca pasarica i-a adus sfarsitul. Scz de greselile gramaticale, sunt pe tel si in spital. Am avut la viata mea multi caucazieni, imi place rasa, dar am avut si corcituri si pisici si hamsteri. Pe toti i-am castrat dupa 1, 2 imperecheri numai pe zburlaticul ala nu. Si a murit pentru pasarica...