| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Vreau pareri.Sunt in clasa 9 si in semestrul trecut am vrut sa ma transfer in alta clasa din acelasi liceu.Insa directoarea mi-a zis ca nu se accepta transferuri in alte clase intre semestre ci doar la sfarsitul anului...iar un coleg a reusit sa se transfere in alta clasa, insa i-a dat 4 milioane la direcotare.Intrebarea mea e daca la sfarsitul anului ma duc la directoare sa ma transfer, ar trebui sa-i dau bani? P.S: ea mi-a zis sa vin la sfarsitul anului la ea sa ma transfere, dar ca sa fiu sigur ca ma transfera ar trebui sa-i dau si bani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Directoarea nu stie Regulamentul de organizare si functionare ori te-a mintit, transferul se putea face si dupa primul semestru, citez:
"„ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."
Acum asteapta pana la sfarsitul anului si o sa te transferi atunci. Nu cred ca este nevoie sa dai bani, mai ales daca prin intrarea ta in acea clasa nu se depaseste numarul maxim de elevi, respectiv 30 elevi.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa-i dai nici un ban. Vrei sa ai probleme pentru dare de mita? La sfirsitul anului faci transferul corect si gata. Te duci la directoare pregatit cu argumente serioase, motivul transferului nu trebuie sa fie copilaresc.

| xClementine a răspuns:

Esti sigur ca acel coleg intr-adevar i-a dat 4 milioane doar ca sa-l transfere in timpul semestrului? De fapt, ce ma mai mira. Da, in mod normal, asa este, poti sa te transferi doar la sfarsitul anului, iar media ta din clasa a 9a trebuie sa fie mai mare decat ultima medie cu care s-a intrat acolo, asa ca nu vad cum s-a transferat prietenul tau, poate a respectat criteriul. In orice caz, bani nu trebuie sa dai pentru asa ceva, ii spui doar ce doresti si gata. Nu esti nici primul nici ultimul care se transfera.

| ゼロの a răspuns:

Pai daca vrei sa te transferi, dai, dar ca rezbunare eu a-s filmao pentru ca in mod normal poti sa te transferi la sfarsitul semestrului.
Si chiar daca nu o pui pe net/stririle de la ora 5 big grin o poti santaja si asa vei lua BAC-ul cu 10 big grin

| WhiteLore a răspuns (pentru ゼロの):

Sau poti sa fi exmatriculatrolling on the floor

| Lionsgate a răspuns:

Nu ar trebui sai dai bani la sfarsitul semestrului, daca te transfer la un liceu mai bun trebuie sa dai niste teste inainte si pe baza nitelor te transfera daca ei note mici, s epoate rezolva cu bani transferu, dac ate transferi la un liceu mai slab nu e nevoie deloc de bani.