| Frumosultau112 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpăr o mașina cu numere de VL dar nu îmi oferă fiscal, o pot trece pe numele meu sau ce pot face?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai este nevoie de certificatul de atestare fiscala a vanzatorului ci este nevoie de dovada cumparatorului ca a inregistrat masina la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului sau, conform art.8, alin.(1), lit.b) din Ordinul MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;"