| Robert19987 a întrebat:

Vreau sa imi schimb numele de familie deoarece asta pe care il am acum nu imi place. Vreau sa imi pun un nume de familie strain cum ar fi: McDonald, Calvin etc. Se poate face aceasta schimbare de nume?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti de nationalitate romana, de regula, nu poti sa-ti schimbi numele de familie intr-un nume strain, nu se va aproba deoarece nu este un motiv temeinic.
Singura modalitate in acest caz este sa te casatoresti cu o cetateanca straina si sa alegi numele ei de familie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este asa de simplu de schimbat numele de familie si crezi ca daca te va chema Mc Donald sau Calvin ai mai mult succes in viață decat acum, stai linistit ca nu in schimbarea numelui constă fericirea, tu nu ai zis cum te cheamă deci nu putem spune daca este un nume urît sau frumos, dar gindeste te ca porti numele de familie al părintilor tai, asa cum ei il poartă si nu vor sa il schimbe, de ce tu vrei asa ceva, cum se vor simtii părintii tai tatăl tău care îi porti numele vazind ca tu il schimbi, s ar putea sa se supere si sa te dezmosteneasca pierzi mult in viata daca tu ai alt nume decat cel al tatalui tau. Cum te cheamă? Robert si mai cum nume de familie sa vedem e de schimbat sau ai tu idei doar, ca oricum este o procedură costisitoare sa ti schimbi numele. Cu părintii tai ai discutat? Ei ce zic de ideea ta ca te "mindresti"laughing cu numele lor de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti pui Dumnezeu. Iti dai seama, cand o sa faci sex si nu va fi multumita va exclama "O, doamne!". Oricum dumnezeu nu exista, deci vei fi asa, cumva, incognito si prezent in acelasi timp. Cam ca Iliescu.

| Suntopisica a răspuns:

Aceasta schimbare se poate face doar din doua motive:
1. Numele tau este un nume ce contine un cuvant obscen (ex: virgina (chiar exista)) sau daca numele tau te-ar putea face de ras intr-o societate/ institutie (maria)
2. Numele tau poate fi schimbat doar daca esti cunoscut public cu alt nume (de ex. in realitate te cheama Maria, insa esti cunoscut cu numele Calvin) in acest caz se afla si Mikey Hash.
Sper ca te-am informat.

| Ionut524 a răspuns:

Ideea e că nu ai de ce să îți schimbi numele doar pentru motivul că nu îți place, ar fi i blasfemie adresată în primul rând lui Dumnezeu, dar și părinților tăi.Singurele măsuri sunt căsătoria sau cele de siguranță (programul de protecție a martorilor). Sper că ai înțeles că e o idee proastă să-ți schimbi numele DOAR fiindcă nu îți place. Dacă te-am ajutat vreau o fundă. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut524 a răspuns (pentru sd190):

Țin să îți menționez că nu sunt pocăit. Ai o mentalitate de copil de 5 ani.Mi-ar fi milă de tine dacă nu mi-ar fi scârbă. Pari tipul ăla de om care ascultă manele și mănâncă semințe de dovleac in parc toată ziua.Omule,ești o scursură a societății, un terminat.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut524 a răspuns (pentru sd190):

Dar tu ce ești? Ateu, satanist? Omule, am 14 ani dar cred că sunt cu mult mai inteligent ca tine, și nu mă laud, dar cred că ar trebui să pui mâna pe o carte, și nu doar să o atingi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut524 a răspuns (pentru sd190):

Gândire de bolnav mintal.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut524 a răspuns (pentru sd190):

Nu-ți face tu griji pentru mine.winking