| Vieru_Andrei_1997_16sX a întrebat:

Salut, vreau sa ma înscriu si eu in școala de șoferi dar nu stiu cum sa procedez cu buletinul. Eu stau in București dar adresa de pe buletin este de Vaslui si stiu ca pot sa dau sala aici dar traseul doar acolo unde am făcut buletinul, ce pot sa fac?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea, atat testul teoretic, cat si cel practic, se fac numai in judetele de domiciliu sau resedinta (flotant), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24
  (1) Examinarea pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestuia se realizează de către autoritatea competentă pe raza căreia solicitanţii îşi au domiciliul ori reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) sau, în cazul celor aflaţi la studii în România de cel puţin 6 luni, de către autoritatea competentă pe raza căreia se află adresa unde locuiesc."
Daca vrei s-o sustii in Bucuresti atunci va trebui sa-ti faci flotant acolo.