| Geani83pri a întrebat:

Salut!
Vreau sa ma mut in chirie dar abia luna viitoare iau salariul si nu am unde sa stau, as putea sa ma mut in chirie si sa I platesc proprietarului luna urmatoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de greu sa gasesti un proprietar care sa fie de acord cu ce vrei tu, de obicei solicita chiria in avans si o garantie.
Daca gasesti unul sa accepte ce vrei atunci se poate si asa, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca exista asa propietar, incat sa te accepte fara bani sa stai in casa lui.
Daca nu ai bani, pana strangi, stai cu parintii sau prietenii, care te cunsoc, te inteleg si vor s ate ajute.

In chirie trebuie sa ai bani pentru 2 luni inainte, fiindca 1 luna sunt banii de garantie, care raman la propietar pana la sfaristul inchirierii, cand pleci din casa lui, iar cealata chirie se plateste in avans pe 1 luna inainte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte greu să găsești așa ceva. E greu sa găsești și un proprietar care sa ceara doar prima chirie fără garanție.

| mODIN a răspuns:

Nu. In mod normal trebuie sa platesti si garantia, pe langa chiria propriu zisa. Deci daca nu ai deja bani stransi cat pentru 2 luni de chirie, nu prea ai cum.