| xXxGABYxXx a întrebat:

Salut, vreau sa stiu daca mi-a venit o somatie de la primarie cu toate amenzile care le am. Si nu achit contra-valoarea lor ce pot pati. Am un total de 1.200 lei.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenzile pot demara executarea silita, prin toate formele prevazute de Codul de procedura fiscala, in primul rand poprirea pe salariu, conturi in banci si bani ce i-ai avea de primit de la alte persoane.
Daca nu pot face poprirea si nu ai nimic executabil silit atunci pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzilor in ore de munca in folosul comunitatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se va incepe executare silita incepan cu poprire pe conturi. Daca nu ai nimic acum vei avea la un moment dat... iar pana una alta nu vei putea face nicio operatiune la finante pana nu platesti amenzile, nicio adeverinta nimic

| RobertMoon a răspuns:

Te aresteaza cateva zile sau faci munca in folosul comunitatii de banii aia.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

In primul rand, nu o sa mai poti scoate nici o adeverinta de la primarie. In al doilea rand, poti fi executat silit, adica primaria poate sa iti scoata la licitatie bunurile tale pentru a recupera suma datorata.

| xXxGABYxXx explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Si daca nu am nici un bun pe numele meu si nu sunt propietar la casa.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru xXxGABYxXx):

Daca ai salar, o sa-ti instituie oprire pe salar, adica o sa primesti un salar mai mic, pana se acopera datoria.

| BogdanDediu a răspuns:

O sa te bage la parnaie daca nu achiti sau te pune la munca in folosul comunitatii! Mai bine ai face un imprumut la rude si platesti!

| AdenAlex a răspuns:

Munca in folosul comunitatii/puscarie pana le platesti.