| AlexG98 a întrebat:

Am obtinut un ordin de protectie ce a fost incalcat de faptuitor prin aceea ca m-a contactat prin intermediul Facebook, am depus plangere la politie...dar acum vreau sa o retrag..este posibil asa ceva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice plangere depusa de tine o poti retrage.

| AlexG98 explică (pentru Bula):

Nu exista retragerea plangerii la incalcare ordin protectie?

| Bula a răspuns (pentru AlexG98):

Ordinul de protectie este dat de judecator.
O hotarare judecatoreasca se poate anula doar in apel /recurs, prin alta sentinta.

| AlexG98 explică (pentru Bula):

Nu era vorba de anulare ..era vorba de o plangere la politie pentru nerespectare hotarare judecatoreasca privind ordinul de protectie, si dupa cum se poate clasa dosarul, ca nu iti poti retrage plangerea sau sa intervina impacarea la aceasta infractiune

| Bula a răspuns (pentru AlexG98):

Mergi la politie, cauti inspectorul care se ocupa de caz si vorbesti cu el.
In functie de stadiul dosarului vei putea (sau nu) cere anularea plangerii.

| darrio2007 a răspuns:

Daca o retragi inseamna ca faptuitorul nu te-a deranjat cu nimic. Acum depinde si ce scrie in acel ordin. Ce are voie sa faca si ce nu.

| Wr3nch a răspuns:

Este, dar daca retragi dupa nu te mai iau in serios data viitoare.

| Anonimul151 a răspuns:

Cum au spus cei de mai jos. Orice plângere poți să o retragi. Dar, după să nu mergi să depui o altă plângere împotriva aceleași persoane, pentru că după politia va vedea și nu vor face absolut nimic, în cazul în care ai fi avut probleme cu acea persoană.