| Mariobmb a întrebat:

Salutare, am 23 de ani, stau cu parintii intr-o garsoniera sociala, a luat-o tata din 1996. Tata are 70 de ani, mama are 82 si nu este ok cu sanatatea... din pricina unei datorii la intretinere si ca a expirat contractul cu cei de la A.F.I ne-au dat in judecata cei de la bloc pentru intretinere, apoi am cazut de comun acord sa facem un angajament de plata esalonata cum ca precizez:" daca nu platesc in fiecare luna pe data de... A lunii respective suma de., sa mi se rezilieze contractul de inchiriere. " instanta a dat evacuare, voi face recurs acum. Dar ce sa fac, ce solutii pot avea, ca suntem foarte stresati va dati seama, mama nu are pensie, tata are 8 mil pensie, iar eu lucrez in livrari. Multumesc pentru orice sfat sau ajutor va salut!

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-aveti altceva de facut decat sa platiti esalonat din datorii, dar si cheltuielile la zi!
Altfel, contractul se va rezilia, ramaneti pe strada, dar datoria ramasa tot va trebui s-o platiti, poate cu proprire pe venitul tau si a lui tatal tau.
Cauta-ti inca o sursa de venit, din care sa puteti scapa de datorii, fiindca se vor adauga si cheltuielile de judecata si de executare!

| Mariobmb explică (pentru Bula):

Platim esalonat, dar si intretinerea ce este peste la luna. Facem recurs acum la hotararea data.

| Bula a răspuns (pentru Mariobmb):

Recurs se poate face doar in dosare penale.
In dosare civile se poate face doar apel.
Cel mai bine este sa ajungeti la intelegere cu Asociatia si sa respectati riguros intelegerea, fara intarzieri!
In acest caz nu puteti fi cosiderati rau platnici, cu consecintele de rigoare.

| Violleta2022 a răspuns:

"acum 38 minute | Mariobmb a întrebat:
Salutare, am 23 de ani, stau cu parintii intr-o garsoniera sociala, a luat-o tata din 1996. Tata are 70 de ani, mama are 82... "

La cati ani te-a facut mama ta?
Dupa ce ai scris aici, pare ca te-a facut la 59 de ani. Nu era la menopauza atunci?

Tu inca mai dormi cu doi mosi in pat, in aceeasi incapere, odata ce spui ca locuiti toti 3 intr-o garsoniera.

| Mariobmb explică (pentru Violleta2022):

Parintii pot avea si 1000 de ani, nu ii lasi happy nu am cerut altceva decat ce am scris mai sus, de ce ai dat acest raspuns? In ce consta raspunsul tau? Uite ca nu era la nimic. Eu cred ca esti orfana sau ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa mai creasca un pic confuzia :in 13 ianuarie "ei nu stau împreună".
https://www.tpu.ro/......dar-vreau/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariobmb):

Uite un sfat Ai un venit lunar corect? Muta-te singur in chirie altundeva, cu salariul minim te poti descurca daca chiar vrei.
Cat despre garsoniera parintilor numa aia incat la un moment dat garsoniera sa fie vanduta statului pentru amortizarea datoriilor.
Un Parintie este obligat de lege sa creasca copilul, Dar un copil nu e obligat sa intretina un batran.
Batranii numai te vor trage inapoi, Cunosc senzatia -eu am plecat de acasa si din banii mei lucrati mi-am cumparat garsoniera

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariobmb):

Nu sunt nici orfana si nici "ceva" ce nu-ti poti explica, ci o femeie matura, cu copii mai mari ca tine si cu destula intelepciune care-si pune intrebarea, cum este posibil sa stati intr-o singura incapere 2 batrani si un tanar, cu 1 salariu si 1 pensie si sa nu fiti capabili sa va platiti intretinerea?
Nu vad decat rea vointa aici, din partea voastra, caz in care legea trebuie aplicata sa va forteze sa platiti ce consumati.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma intreb dac ai rude in tara!
Cu o pensie (800) de lei si un salaiu nu poti plati ce este necesar.Ca pe langa intretinere mai sunt si alte abonamente (energie electrica, poate telefoane, poate cablu...)
Asta pe langa mancare (absolut necesara) produse de igiena, medicamente...
PUTINA empatie, da?

| Briannaa12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Femeie, esti absolut dezgustătoare, omul a cerut ajutor și e într o situație dificila, nu cred ca are nevoie de criticile tale de doi bani, care oricum nu au niciun sens. Ce? Tu o duci bine acum din punct de vedere material? Probabil ca da, altfel ai fi vorbit cu mai multă empatie. Dar sa te anunț ceva, drăguță, care s-ar putea sa te mire, ceva ce ai exclus din calcul: poți sa pierzi oricând tot ce ai, mijloace de a ajunge în sapă de lemn aproape instantaneu sunt destule, iar viața e imprevizibila. Acuma probabil gândesti ca nu se poate, cu ignoranța specifica ăstora ca tine. Dar exista un univers care vede cu ce vorbe arunci și s-ar putea sa te "răsplătească" și sa-ti dea o lecție. Când o sa ajungi intr o situație critică, pentru ca sigur se va intampla, sa ti amintești ca e din cauza faptului ca judeci oamenii amărâți. "Femeie matura"?! Nu se vede maturitatea. Vrei sa ti spun eu ce ești? O fetița răutăcioasa, care își exprimă frustrarea pe TPU. Oricâți ani ai avea, creierul e de fetiță rea. Du te si comentează de plozii tai pe care probabil i ai educat sa fie la fel de dezgustători ca tine și nu mai da cu venin pe aici, penibilo! Ce? Ți se pare ca e prea dur sau răutăcios comentariul meu sau ca n aveam dreptul sa ti fac copiii plozi și pe tine frustrata? Oh ba da, după ce i ai zis acestui om are oricine dreptul sa te pună la punct, ca tare deșteaptă te mai crezi. Sa iti fie rușine! Ai folosit cuvântul "moși". Babă ești tu! Dar cu creier de țâncă! Și da, poate maică sa l a facut la 59 de ani, s au mai văzut cazuri, ce conteaza? M ai oripilat. Si nu doar pe mine. Iar celui ce a pus întrebarea, as vrea sa ii spun ca ii doresc sa rezolve totul cât mai repede și sa ii fie bine. Si sa facă ceva pe comentariile ca astea lăsate de tine și pe autorii lor! Oricum, cu ocazia acestor comentarii, am aflat și noi ce înseamnă o femeie varză, nemulțumită de viata ei și de ea însăși, asa ca mulțumim ca ne ai ilustrat această tipologie, am putea face pornind de la tine un întreg studiu de caz despre vipere cu low self-esteem. Si așteaptă ți "recompensa"! Dumnezeu nu doarme.

| Mariobmb explică (pentru Briannaa12):

Din pacate acesti oameni se regasesc si in functiile mari in societate. Dar acum ce o fi, o fi si asta este. Multumesc mult!

| Briannaa12 a răspuns (pentru Mariobmb):

Nu ai pentru ce! Îmi pare rău că nu mă pricep sa iti dau soluții practice, dar sper sa conteze măcar vorbele de incurajare.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Briannaa12):

Te certi degeaba cu femeia aia. E super incapatanata si e buna la un singur lucru: sa faca pe interesanta si sa te blocheze ca sa nu ii poti raspunde. Cred ca 80% din utilizatorii site-ului au block de la ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Briannaa12):

Poate nu ti-ar strica sa-ti rectifici comportamentul si vocabularul, ca nu-i normal sa jignesti oamenii pe forum, doar pentru ca nu sunt de acord cu mentalitatea ta.
Invata sa respecti si parerile celorlalti, sau sa le eviti, daca nu esti de acord cu ele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dar sa nu uitam ca aici vorbim de intretinerea unei singure camere, unde sunt: 1 salariu si 1 pensie, deci suficienți banuti sa se poata platii intretinerea unei garsoniere.
Ma acuzi ca nu am empatie... dar empatia ta, cum il ajuta pe omul asta sa iasa din situatia in care este?
Tu cu ce l-ai ajutat?
Nu da cu piatra, cand nu esti mai buna ca altii!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Repet, veniturile nu sunt doar pentru intretinere.
DE exemplu tata plateste putin peste 100 de lei pentru medicamente.Dar sunt care platesc si mai mult.Si alea compesate.Sa zicem 150 (media ) pentru o persoane si inca Deci 300.Raman 500 plus salariul tanarului, Sa zicem salariu mimin pe economie undeva 2300 ..Curent poate fi undeva pe la 60.Astea sunt absolut necesare, Mai e vb de cablu, poate telefoane...
Plus mancarea.DE exemplu dau cam 200 pe saptamna, tot 3 persoane.
Mai sunt si alte cheluieli

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cu atata empatie cat arati aici, poate te oferi tu sa-l ajuti.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa stii ca am destula ematie a-i ajuta si intelege pe adolescenti!
De ce crezi ca lumea iti reproseaza lucruri?
Niciodata nu e tarziu sa te schimbi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu te mai stresa tu din cauza mea, ca fiecare primeste ce merita in final.
Esti femeie in toata firea si ar trebui sa fii mai inteleapta decat sa intri in polemici cu copii de pe aici, sau sa te tii de coada mea, ca sa-mi reprosezi ceva cand nu-ti place. Pe viitor, te rog sa incerci sa ma ignori, daca nu-ti place comentariul meu.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu intri in polemici cu copii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai soluție decât ca, din încasările lunare pe care le aveți, să achiți plata eșalonată, dacă recursul este în favoarea voastră.

| anonimg a răspuns:

O soluție ar fi să faceți o scrisoare către președintele României și să îi explicați situația. Este posibil să fiți ajutați. Dar nu mai trebuie să stați pe gânduri.

Cât despre Jasmina, chiar dacă o duce bine prin țări străine datorită inteligenței ei, are un defect uman întâlnit la multi oameni: este ursuză; și prin aceasta reușește să se facă neplăcută multora. Mântuitorul când îi ajuta pe oameni, nu îi lua la rost de ce și cum au ajuns în situația respectivă. Pur și simplu îi ajuta. Și nimeni din toți cei care I-au cerut ajutorul nu a fost lăsat neajutat. Și tu Îi poți cere ajutorul.
Dacă Jasmina nu se va schimba, cu niciun chip nu va intra în Împărăția lui Dumnezeu. Dumnezeu i-a dat darul inteligenței -și multe alte daruri- nu doar ca să le folosească pentru ea; ci ca să fie de ajutor și semenilor ei. Cel care și-a dărâmat hambarele ca să-și facă altele mai mari, nu a mai trăit mult. Ea știe despre ce vorbesc.
Deci cine știe să facă un bine și nu face, va cădea în dizgrația lui Dumnezeu.

Mai poți apela la www.adra.ro pentru ajutor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Tu nu poti sa raspunzi omului pe subiect fara timpenii despre barbosul suprem? Muma ei de treaba...

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă nu urmăm exemplul Lui, atunci nu suntem oameni. Trebuie să ne respectăm unii pe alții. Este de datoria noastră să sărim în ajutorul celor slabi.
Jasmina și alții ca ea trebuiesc mustrați.

| Mariobmb explică (pentru anonimg):

Stai linistit, ce o fi, o fi. Mai rau ma descurajez cand vad comentarii de genul acela, dar sunt puternic si cu gandurile bune si pozitive se va trece peste absolut orice. Daca pe parintii ei ea ii numeste mosi si bosorogi, e clara treaba, decat sa am bani si sa uit de parintii mei, mai bine manance un colt de paine cu ei si suntem sanatosi! Multumesc mult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Exemplul dintr-o poveste? Nu e nevoie sa ne apucam de inchinat la povesti ca sa fim OAMENI pur si simplu. Asta cu "hai sa fim buni ca ce ne asteapta in viata de apoi" mi se pare o mizerie sinistra. Adica voi daca ati ramane fara promisiunea aia patetica a unei viati de apoi nu ati mai fi de treaba?

| Fatamuntilor a răspuns:

Incearaca sa stai de vorba cu un asistent social din cadrul primariei de care apartii, poate se gasestec solutii
Pe de alta parte poate iti poti gasi un alt servici, poate mai bine platit,

| Iote a răspuns:

Intr-o garsoniera sociala, chiria nu este mare. Cum ati reusit sa adunati datorii desi aveti 2 venituri? Stiu ca evacuare nu se cere de la 2 lei restanta ci de la o suma foarte mare.
Nu comentez datele gresite (tata 70, mama 82, tu 23 de ani).
Platiti esalonat fara nici o luna intrerupere. Daca veti fi evacuati, solutia este sa va mutati intr-o chirie. Va permiteti? Ia in calcul variantele.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Vad ca mi-a fost editat raspunsul ce l-am dat. Raspunsul era de la alta intrebare laughing. In fine. Imi place ca utilizatoarea fosta Ioneasca, cea care a blocat mii de utilizatori le zice la altii sa respecte parerile celorlalti, cand ea actioneaza exact pe dos, mai ales cand i se atrage atentia ca greseste 9 din 10 raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu îmi vine sa cred ce vad. Mama ta are aceeași vârstă pe care o are bunica mea? Mă rog, aproape. Bunica are 88 ani. Hello, ești troll sau întrebarea este pe bune? Te-au adoptat? Deși refuz sa cred asta, nu ai cum să adopți un copil fără a avea locuință ( proprietate).