| Mariobmb a întrebat:

Buna seara, am o problema mare, locuiesc cu parintii intr-o garsoniera de la stat, tata o are de 24 de ani, am 23 de ani. Avem debite la intretinere, de 36.000 de lei, perioada in care ai mei nu au putut plati datorita faptului ca erau si timpuri grele in care nu au muncit si trebuiau sa ma creasca pe mine, in fine, asta nu este o scuza. Au fost si motive in care anul trecut mama a stat la pat si a trebuit medicamente si ingrijiri, parintii au 70 de ani, asociatia blocului ne-a dat in judecata, ulterior, am facut un acord de plata esalonata a intretinerii, cu asociatia blocului. Am fost la judecata pe 22 februarie 2021 si am citit pe 23, in dosarul online ca tata este propus spre evacuare, ca se admite cererea de evacuare. Eu fac acum apel si vreau sa stiu daca putem castiga pentru a ne plati datoria si locui aici. Multumesc si nu fiti rai in ceea ce vreti sa spuneti, multumesc si Doamne ajuta la toata lumea!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un raspuns corect, totul depinde de instanta de apel. Este o datorie mare pentru o garsoniera.

| Ronnix a răspuns:

Contacteaza un avocat.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. Daca-ti permiti angajeaza un avocat, dar nu alege pe cel mai ieftin ca astia fac treaba de mantuiala.

| DaniTDCI a răspuns:

Trist ca acei oameni au recurs la asa ceva. cel mai bine ar fi sa va gasiti un avocat pe cauze civile si sa discutati cu el/ea despre ceea ce se petrece, bineinteles un avocat presupune costuri destul de mari.

| Gabryel85 a răspuns:

E trist...asta e Romania reala, din pacate. Aceea cu care politicienii nostri nu au treaba. sad
Sper sa nu fiti evacuati si sa puteti ramane acolo. E doar o garsoniera pana la urma, nu e palat.

| Mariobmb explică (pentru Gabryel85):

Multumesc pentru gandul bun! Sanatatee