| Spike189 a întrebat:

Salutare, am auzit la sfarsitul anului trecut, ca anul acesta se va afisa pe pagina ANAF-ului lista cu persoanele fizice care au datorii la stat de peste 100 de lei, insa nu gasesc nimic, doar lista contribuabililor mici si mijlocii la buget. Am inteles ca legea a fost acceptata la inceputul lunii Februarie, si ma gandeam ca poate a aparut deja.
Stie cineva ceva? Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Publicarea se face in conformitate cu noul Cod fiscal, citez:
"ART.162. Publicarea listelor debitorilor care înregistrează obligaţii fiscale restante
  (1) Organele fiscale au obligaţia de a publica pe pagina de internet proprie lista debitorilor persoane fizice şi juridice care înregistrează obligaţii fiscale restante, precum şi cuantumul acestor obligaţii.
  (2) Lista se publică trimestrial, până în ultima zi a primei luni din trimestrul următor celui de raportare şi cuprinde obligaţiile fiscale restante la sfârşitul trimestrului şi neachitate la data publicării listei, al căror plafon se stabileşte astfel:
  a) în cazul creanţelor fiscale administrate de organul fiscal central, prin ordin al preşedintelui A.N.A.F.;
  b) în cazul creanţelor fiscale administrate de organul fiscal local, prin hotărâre a consiliului local.
  (3) Înainte de publicare, obligaţiile fiscale restante se notifică debitorilor. Obligaţiile fiscale ale sediilor secundare plătitoare de salarii şi venituri asimilate salariilor se notifică persoanei în structura căreia acestea funcţionează.
  (4) În termen de 15 zile de la achitarea integrală a obligaţiilor fiscale datorate, organul fiscal competent operează modificările pentru fiecare debitor care şi-a achitat aceste obligaţii.
  (5) Prevederile prezentului articol se aplică şi pentru obligaţiile fiscale stabilite prin titluri de creanţă împotriva cărora contribuabilul a exercitat căile de atac prevăzute de lege, până la soluţionarea căilor de atac, caz în care organul fiscal face menţiuni cu privire la această situaţie. Ori de câte ori contribuabilul obţine suspendarea executării actului administrativ fiscal în condiţiile Legii nr. 554/2004, cu modificările şi completările ulterioare, sunt aplicabile prevederile alin. (4)."
In acest an, prin ordinul nr.558/2016 al ANAF, a fost adoptata si publicata in M.Of. Procedura de publicare, citez:
"  1. În vederea descurajării acumulării de arierate bugetare de către contribuabili, persoane fizice şi juridice, organele fiscale centrale publică pe pagina de internet proprie a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală lista debitorilor care înregistrează obligaţii fiscale restante, precum şi cuantumul acestor obligaţii, pentru fiecare buget administrat de organele fiscale centrale. Listele se publică separat pentru debitori - persoane juridice, conform anexei nr. 1, şi debitori - persoane fizice, conform anexei nr. 2. Obligaţiile fiscale restante sunt cele existente la sfârşitul trimestrului de raportare şi neachitate la data publicării listei.
  2. Prin obligaţii fiscale restante se înţelege:
  a) obligaţii fiscale pentru care s-a împlinit scadenţa sau termenul de plată;
  b) diferenţele de obligaţii fiscale principale şi accesorii stabilite prin decizie de impunere, chiar dacă pentru acestea nu s-a împlinit termenul de plată prevăzut la art. 156 alin. (1) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare Codul de procedură fiscală."

| Spike189 explică (pentru KodrutZ):

De aceasta pagina am dat si eu, contribuabilii mici si mijlocii... sunt pentru intreprinderi " s.r.l - societate cu raspundere limitata "