| SpikeSpigel a întrebat:

Salutare! Am avut permisul suspendat si am facut contestatie in urma careia am pierdut procesul. Nu am predat permisul in cele 30 de zile si s-a suspendat automat. Intrebarea mea este urmatoarea: dupa ce trece perioada de suspendare pot sa conduc direct sau trebuie sa ma duc la DRPCIV?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii cum functioneaza suspendarea dreptului de a conduce.
Perioada de suspendare incepe sa curga de la data predarii permisului de coducere sau a dovezii cu drept de a conduce. Dupa implinirea acestei perioade te duci la Politia rutiera si reprimesti permisul.

| SpikeSpigel explică (pentru Ioandelasal):

Deci eu daca nu vreau sa predau permisul nu o sa mi se suspende niciodata? Pare cam ciudat.
In certificatul de grefa(cu care am ridicat permisul dupa depunerea contestatiei) scrie ca dreptul de conducere se exerciteaza automat la 30 de zile de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti

| Ioandelasal a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Daca nu-l predai se va mari suspendarea cu inca 30 de zile.
In plus circulatia in perioada de suspendare a dreptului de a conduce constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Indiferent de pedeapsa permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine un nou permis dupa o anumita perioada.
Pune la incercare sistemul si sa-mi spui ce ai patit.

regis
| regis a răspuns:

Ce treaba ai cu DRPCIV?
Ce inseamna "s-a suspendat automat"? Ai primit o instiintare in acest sens? Ai un document oficial in care scrie negru pe alb perioada de suspendare? Daca ai un astfel de document iar permisul este in posesia ta, nu trebuie sa mai mergi nicaieri.
In lipsa unei confirmari oficiale cu privire la perioada exacta a suspendarii, trebuie sa predai permisul la sediul Politiei Rutiere, urmand sa il recuperezi la expirarea perioadei de suspendare., cele 30 de zile incepand sa curga de la data predarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu predai permisul oricum vei avea suspendat dreptul de a conduce.Plus că se va prelungi suspendarea cu incă o lună. Vorbesc din experiență.

Iar după cele două luni trebuie să mergi la poliție să-ți deblocheze suspendarea, așa e procedura.

| SpikeSpigel explică (pentru anonim_4396):

Asta voiam sa stiu sigur. Stiam ca se prelungeste cu o luna. Dar nu stiam cum procedez dupa ce expira suspendarea, daca se ridica singura suspendarea sau daca mai trebuie sa ma duc eu la politie ca sa imi ridice suspendarea

| Sanduct a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, adica, daca dupa o perioada de 30 de zile, de suspendare, el decide, legal, sa mearga in a 31-a zi, pana la sediul Politiei Rutiere, la volan, si este oprit in trafic, de catre un echipaj al Politiei Rutiere, acesta incalca regulamentul si produce o infractiune, deoarece, daca nu a ridicat fizic permisul, el nu s-a reactivat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sanduct):

Nu știu.E vorba doar de situația când nu predai permisul si se prelungește cu o lună suspendarea și chiar după ce trece și acea lună suplimentară trebuie reactivat.

| RaduRobertRO a răspuns:

Cel putin asa stiu eu: perioada de suspendare nu se considera efectuata daca permisul de conducere se afla in posesia contravenientului. Trebuie sa predai permisul de conducere la politie cat mai urgent si apoi va incepe perioada de suspendare.

| RaduRobertRO a răspuns:

Art. 209.

(3) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, după caz, a expirat termenul de predare a acestuia.

| SimoAnd2830 a răspuns:

Salut! Pana la urma, cum a fost? S-au adaugat inca 30 de zile la perioada de suspendare, pentru ca nu ai predat permisul? Ai putut conduce direct dupa expirarea termenului?