| Achimfiev_Ramona_1984 a întrebat:

Buna ziua!
Mi s-a retinut permisul pe o perioada de 60 zile. Am facut contestatie si am pierdut. Mi s-au dat cele 30 zile pentru apel si pe data de 03.01. 2023 a expirat perioada. Pe data de 09.01. 2023 am predat permisul la politie. Pot sa dau examenul pentru reducerea perioadei? Perioada in care nu trebuie sa fi sustinut acest examen este 1 an sau 3 ani?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sustine testul pentru reducerea perioadei doar daca indeplinesti conditiile prevazute, conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
  (1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea unor contravenţii se reduce cu o treime, de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
  b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei.
  (2) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
  a) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
  b) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus pentru săvârşirea contravenţiilor prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) sau art. 102 alin. (4);
  c) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
  d) perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce este aplicată prin însumarea mai multor perioade de suspendare prevăzute de lege dintre care cel puţin una prevăzută de art. 102 alin. (3) sau art. 102 alin. (4)."

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai spus motivul de retinere a permisului.

| Achimfiev_Ramona_1984 explică (pentru darrio2007):

Am spus mai sus.

| darrio2007 a răspuns (pentru Achimfiev_Ramona_1984):

Doar pentru atât? Curios!

| Achimfiev_Ramona_1984 explică (pentru darrio2007):

Doar pentru atât. Și culmea... dupa o săptămână m-a depășit o mașină de poliție exact pe trecerea de pietoni de lângă acele canalizări. Sa nu mori cu ei de gat de "corecți" ce sunt?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai ai sanse de reducere odata ce ai facut contestatie si ai pierdut.
Fii cu bun simt si stai pieton, ca nu-ti strica, dimpotriva, esti mai safe iarna asta ca pieton decat ca conducator auto.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar care a fost cauza pentru care ti sa retinut permisul? Ai condus sub influenta alcolului sau a drogurilor? Ai trecut pe culoarea roșie? Nu ai acordat prioritate? Ai depăsit viteza legala? Ai facut accident?

| Achimfiev_Ramona_1984 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am ocolit 2 canalizari si erau imediat dupa trecerea de pietoni...si asta a insemnat suspendarea permisului.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Achimfiev_Ramona_1984):

Of, imi pare rau ca ai ramas fara permis doar pentru un lucru atit de minor, de ce nu poti merge la politie poate gasesti acolo un om intelegator sau o femeie politist sa i ti dea inapoi permisul ca doar nu ai omorit pe nimeni, ai ocolit 2 canalizari tot din vina lor si a drumarilor care repară nonstop țevile astea de rahat si sparg trotuare sapă șanturi de nici pietonii nici soferii numai au pe unde circula este haos in Romania, trebuie sa fie o solutie si o rezolvare rapida a situatiei, fara sa mai dai examen sau alte lucruri complicate, mult succes.

| Achimfiev_Ramona_1984 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc!

| suntserios a răspuns (pentru Achimfiev_Ramona_1984):

Sa nu iei in serios ce scrie acest CristiDinBucuresti.
Ar fi o infractiune ca cineva sa iti dea inapoi permisul supendat pe baza de rugaminte mai ales ca ai facut contestatie si un judecator probabil a hotarat ca esti vinovata.