| Senocico a întrebat:

Salutare,
Am luat o amenda de 9 puncte (punct amenda 223 de lei). Dupa 2 zile, punctul de amenda s-a micsoarat la 145 de lei. Inca nu am platit amenda, pentru ca am la dispozitie 15 zile.

Cand ma duc sa o platesc, e posibil sa o platesc dupa noua valoare a punctului de amenda, adica 145 lei si nu vechea valoare de 223 lei?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se aplica legea contraventionala mai favorabila, la fel ca si la infractiune, asa ca vei plati conform punctului-amenda de 145 lei.
Conform OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART. 12.(1)Dacă printr-un act normativ fapta nu mai este considerată contravenţie, ea nu se mai sancţionează, chiar dacă a fost săvârşită înainte de data intrării în vigoare a noului act normativ.
(2)Dacă sancţiunea prevăzută în noul act normativ este mai uşoară se va aplica aceasta. În cazul în care noul act normativ prevede o sancţiune mai grava, contravenţia săvârşită anterior va fi sancţionată conform dispoziţiilor actului normativ în vigoare la data săvârşirii acesteia."

| Senocico explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la primarie sa platesc amenda, si doamna de acolo de la ghiseul incasari amenzi mi-a zis ca ea nu poate sa-mi modifice amenda, ci ar trebui sa merg la politie sa vorbesc. Am fost la politie, si de acolo mi-au spus ca ei au aplicat legea care era in vigoare la momentul amedarii, si acum ei nu pot sa-mi modifice amenda sau sa o anuleze pe cea veche. Mi-au zis ca vorbesc la primarie cu cineva "mai de sus" sau sa depun plangere in instanta.

| unicka a răspuns (pentru Senocico):

Aseară s-a spus la stiri ca cine are amenda veche atât va plăti nu poate sa o plateasca pe asta noua

| Ioandelasal a răspuns (pentru Senocico):

Spune-i sa citeasca prevederea indicata de mine, in OG 2/2001.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca platesti in 15 zile, atunci vei avea de achitat 652.50 lei.
Nu uita sa trimiti copia chitantei si justificarea reducerii sumei!

| Senocico explică (pentru Bula):

La ce te referi "justificarea reducerii"?

| Bula a răspuns (pentru Senocico):

Ti-a dat raspunsul @Ioandelasal