| Alfred0703 a întrebat:

Salutare. Am o intrebare doar de curiozitate. Sa luam un exemplu: Un barbat are 25 de ani, este singur, are o casa si 2 masini. Toate sunt pe numele lui. Acel barbat se casatoreste, dar dupa 1 luna divorteaza. Trebuie sa imparta casa si cele 2 masini cu femeia?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile obtinute inaintea casatoriei sunt bunuri proprii ale fiecarui sot, asa ca nu sunt cuprinse in bunurile partajabile. Se impart doar bunurile comune, respectiv bunurile dobandite impreuna de soti pe perioada casatoriei.
Si sunt unele bunuri dobandite pe perioada casatoriei care sunt tot proprii, respectiv cele dobandite prin mostenire sau donatie numai pentru un sot.

| Alfred0703 explică (pentru Ioandelasal):

Si dupa ce se casatoresc, barbatul/femeia poate sa mai cumpere ceva pe numele lui/ei(si desigur din banii ei)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alfred0703):

In cazul comunitatii legale de bunuri toate bunurile cumparate pe durata casatoriei sunt considerate bunuri comune. Doar daca este ales un alt regim matrimonial bunurile cumparate doar din banii unuia sunt considerate doar a aceluia.

| relian a răspuns (pentru Alfred0703):

Daca tu esti casatorit si faci cadou sotiei tale o bijuterie,sau o masina, in caz de divort alea sunt numai alea ei laughing, asa spune legea in America, cred sau banui, ca in orice tara civilizata e la fel, sau macar asa ar trebui.

| minrest a răspuns:

Nu, pentru ca sunt bunuri proprii, nu bunuri comune.

| JackR a răspuns:

NU. In cazul unui divort, se impart numai bunurile detinute in comun. Bunurile proprii, adica bunurile dobandite prin mostenire legala, legat sau donatie, cu exceptia cazului in care dispunatorul a prevazut, in mod expres, ca ele vor fi comune, bunurile de uz personal, bunurile destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti, daca nu sunt elemente ale unui fond de comert care face parte din comunitatea de bunuri, indemnizatia de asigurare si despagubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soti sau bunurile dobandite inainte de casatorie nu se impart.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu. Se face contract prenuptial si toate bunurile cu care intra in casnicie ii raman in proprietate exclusiva deci nu fac obiectul partajului in cazul unui divort.

| JackR a răspuns (pentru andreia67):

Nu este nevoie de nici un contract prenuptial, legea este clara, citeste mai sus!

| Elena9328 a răspuns:

Da.

| JackR a răspuns (pentru Elena9328):

Poate in California (asa cum ai vazut tu prin filme). In Romania, inca nu!