| alexxxxxxxxxxxxzzzzz a întrebat:

De ce sunt atatia imaturi in gandire pe TPU care se plang ca ii refuza femeia ca n-au bani, case, masini dar in acelasi timp vor femei traditionale ca in 1950hee hee? Ei nu realizeaza ca daca vrei o femeie ca in 1950 trebuie sa fi si tu barbat ca in 1950 adica sa-ti construiesti SINGUR casa, sa fii SINGURUL care aduce banii, iar femeia sa faca DOAR ce faceau femeile in 1950 adica sa aiba grija de casa si de copii?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu esti departe de ei.
Intrebarea asta ai pus-o de plictiseala sau atata te duce capul?

https://www.tpu.ro/......em-pe-tpu/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dar de ce sa ne punem noi problema de ce nu-si pun unii problema?
In 1950, femeile nu prea aveau drepturi egale. Si nici siguranta de acum.
Se atarnau de orice prost, de ochii lumii si de frica de a nu ramane "parasuta" de care sa abuzeze altii. Pe atunci nu existau camere de supraveghere si ss-uri, iar abuzurile se intamplau in intimitate, fara dovezi.
Ma gandesc ca si d'aia, femeile se maritau fara pretentiile de acum. Alegeau viata de familie pentru un camin sigur.
Acum s-a descoperit ca le place si lor sexul fara obligatii, nu se ingramadesc sa toarne copii pe banda, si nici sa intretina vreun nespalat mandru ca produce 3000 de lei pe luna.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Poate termenul potrivit e man-child.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant dar nu, nici atunci nu era asa. Bunicii mei au fost invatatori. Amindoi. Deci munceau ambii.
In alta ordine de idei, o femeie te refuza/accepta in functie de mentalitate/potentialul pe care il demonstrezi, nu ca ACUM cistiga mai mult sau mai putin ca tine.

| anonimg a răspuns:

Pentru că suntem diferiți; adică avem vieți diferite, gândiri diferite, caractere și temperamente diferite, familii și anturaje diferite. Și nu mai vorbesc de venituri diferite și educații diferite.

| Frank51 a răspuns:

Poate îi refuză tot femei care lucrează pe 2000 de lei, poate chiar au probleme de relaționare și încearcă să vadă ce pot să îmbunătățească.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Presupun că nu au experiență de viață. Asta se întâmplă când "trece viața pe lângă tine", atunci când te complaci în situația ta și îți e tot mai greu să schimbi ceva cu trecerea timpului. E foarte periculos să faci așa ceva pentru că timpul trece foarte repede și realizezi că nu ai făcut nimic la final.

Presupun x2 că unii oameni sunt predispuși la așa ceva din cauze genetice și de mediu.

| Emma30555 a răspuns:

Coco Chanel spunea ca cei mai ratați bărbați au în general cele mai multe pretenții de la femei, poate ca avea dreptate. Sa ști ca problema lor nu e de fapt de ordin material, sunt destui care nu au cine știe ce realizări materiale dar reușesc sa își faca relații fără probleme, problema multora de genul acestora tine de mentalitate, gândire, atitudine și comportament, probleme de integrare sociala și eventual probleme financiare dar nu obligatoriu.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

E mult orgoliu si vanitate... Vrem, vrem, vrem...Dar nu ne gandim dincolo de dorinta si nu ne gandim si la celalalt.

| Sophieka a răspuns:

Eu m-as bucura sa fac casa si viitorul impreuna cu partenerul, nu sa astept sa le faca el pe toate.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că acei "imaturi" au timp liber pentru a se plânge.
Problema nu este că sunt refuzați, problema este la modul în care au fost educați! Dacă educația primită a fost aceea de a li se da totul pe tavă fără să facă nimic, este normal să fie refuzați! Bine ați punctat că odată omul își făcea casa. Vă gândiți că poate acești oameni sunt refuzați pentru că sunt puturoși? A fi chelner nu este o rușine! O rușine este să nu evoluezi social. Mulți bucătari celebri au spus clar că au plecat de la spălat vase. Dar, au învățat, evoluat! Ori femeile din ziua de azi nu mai vor un trântor în casă, vor să vadă un muncitor, un om care se implică în problemele casei!
Eu mai degrabă așa văd situația celor refuzați: lenea și putoarea de a face ceva!
Excepție fac cei cu probleme medicale și care sunt refuzați pentru că multe femei nu vor să aibă o astfel de responsabilitate de tinere.

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Uite că se întâlnesc și astfel de persoane!

Răspuns utilizator avertizat
| Lrs2015 a răspuns:

Pentru ca sunt suficiente femei care refuza exclusiv pe motivul finnanciar, pentru ca e dreptul lor sa se planga, pentru ca asa vrea muschiul lor, motivele pot fi diverse. Nu vad ce treaba ai tu cu ei. Daca ai fi asa implinit pe acest plan cum te dai, nu ar fi existat intrebarea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Lrs2015 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Dar de ce vrei tu sa ii inveti tu ceva pe ei? Nu vad rostul. Mai bine ai lucra cu tine