| RaziMaaaaa a întrebat:

Sal Tpu.Am o problema cu un proces verbal pe care vreau sa il contestez.Voi scrie un mic roman in care voi explica cu exactitate ceea ce s-a intamplat si de aceea va rog sa aveti RABDARE in al citii si seriozitate in explicatii.

Acum o saptamana veneam de la munca cu o dacie papuc incarcata cu lemne, de la munca si pana acasa sunt circa 3-4 km un drum jud intre doua localitati.Ma oprit politia comunitara la intrare in loc in care sunt domiciliat. Politistul s-a legitimat si m-a intrebat dc nu am lemnele asigurate, dar lemnele erau la razant cu oblonul din spate al papucului si i am explicat treba asta.Imi cere actele la control ii dau asigurarea, talonul dar problema a fost ca uitasem intr-o alta masina portofelul cu buletinul si cu permisul de circulatie.L-am rugat sa imi ia talonul, telefonul orice doar ca sa ma astepte 5-10 min pana imi aduc actele pe care le uitasem din greseala, raspunsul dansului a fost.Citez:Ce ba, Eu stau sa te astept pe tine? Ma intebat cum ma numesc, i-am spus, dupa care a plecat, iar in urma lui a lasat un mare AVETI AMENDA! Vine dupa 2-3 min, ma intreaba Semnezi? Iar eu am intrebat: Ce? Pentru ce ma amendati? Ca nu am actele la mine? Da! Iar, Eu i-am spus ca nu pentru modul cum s-a adresat.(PE PROCESUL VERBAL ERAU 3 RANDURI MARI SI LATE IN CARE SE SPECIFICA CE AM FACUT). M-am impacat cu ideea, amenda era 180 lei.90 lei in 48. La nici 3 zile ma trezesc cu procesul verbal spre mirarea mea altul decat cel care mil prezentase Dnl politist. Un proces verbal scris cap coada de nu intelegeai mare lucru DOR CA AM FOST AMENDAT PENTRU Extinctor si Trusa medicala ceea ce domnul politist nu s-a obosit sa ma intrebe de ele...in proces mai scrie ca avea martor, dar era singur in masina, patrula.Iar amenda era in valoare de 720 lei, 360 lei in 48 ore.Basitul ce a facut dupa parerea mea. A vazut ca greseste in ami da amenda pe numele meu fara a-mi prezenta actele pentru ca oricine se poate intitula cu numele meu.Si a ales sa imi rupa spinare cu alte 2 lucruri pe care nici nu le-a adus in discutie.Ce e de facut a mai scris ca avea si martor, si de aceea cred ca o sa pierd daca il voi contesta.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Gh_1953 a răspuns:

Poti contesta procesul verbal, la judecatotie in termenul care este indicat in josul paginii, pentru ca in PV nu apare semnatura ta, chiar daca a semnat martorul, trebuia sa fie specificat in dreptul semnaturii tale :
" refuza sa semneze ". Nu spui de unde esti, caci contestatia se face la judecatoria din judetul in care s-a savarsit contraventia. Personal cred ca ai castiga, dar iti trebuie avocat, sa te duci de vreo trei ori sau mai mult la judecatorie (caci procesul se judeca in mai multe termene ), bani de benzina, pierdere de timp. Cat despre POLITIST, n-avea nici o grija ca nu va veni niciodata, nici el nici martorul. Tu sa ai doi martori, cum ca masina ta a fost mereu dotata cu cele doua instrumente. Tu decizi. Si sa nu uit, daca contesti, sa pui avocatul sa specifice " cu plata cheltuielilor de judecata de catre organ " si sa tii toate bonurile de benzina, chitanta de la avocat si orice alta cheltuiala. Succes!

| Popescu_Gh_1953 a răspuns (pentru Popescu_Gh_1953):

Verifica foarte bine Procesul Verbal, caci dupa cum povestesti "organul " nu prea are multa carte, si daca procesul verbal este intocmit gresit ( nume, adresa, CNP, numarul masinii, numele sau adresa martorului sau a ta ), orice judecator il anuleaza. Dar atentie, daca ai semnat Procesele Verbale, las-o asa, pentru ca semnarea PV inseamna ca ti-ai recunoscut greseala si faci cheltuieli inutile.

| RaziMaaaaa explică (pentru Popescu_Gh_1953):

Nu am semnat. A si specificat in limba lui acolo pe proces cum ca inculpatul (eu), NU A VRUT SA SEMNEZE.Mai toata lumea din loc si din jurul ei are probleme cu el si as putea da zeci de exemple, un copil frustrat care face abuz. Ms de sfat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci plangere contraventionala, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului verbal, la judecatoria de care apartii. Expui situatia de fapt si soliciti anularea procesului verbal de contraventie.