| Anonimboy17year a întrebat:

Salutare TpU!
Am si eu următoarea problema! : Astăzi m-am luat la ceartă cu un tip in mediul online, Facebook mai exact. Dupa ce ne.am certat noi, atât in privat cat si in comentariile de la o postare, care nu era nici a lui nici a mea, l.am blocat. Problema este ca aceasta a intrat de pe alt cont si mi-a lăsat mesaje jignitoare, injurii si alte cele. Pe scurt s-a luat incepand de la mama până la fața mea, fapt care nu m-a deranjat prea tare. Acum vreau sa.l dau in judecată si să obțin daune morale întrucât m-a facut de râs în ultimul hal. Știe cineva ce pași trebuie sa urmez va rog? Menționez ca a-și vrea sa.l dau in judecata pe cont propriu, fara avocat, întrucât cred ca ma pot reprezenta singur in fata instantei. Astept răspuns vostru, va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe si ai identificat persoana atunci poti sa-l dai in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate si sa soliciti daune morale.

| Anonimboy17year explică (pentru Ioandelasal):

Uite care.i treaba: Probe am din belsug dar nu stiu cum se numeste s.au unde sta. din ca m.am interesat, in baza articolului 194 din codul de procedura civila, nu e nevoie sa stiu decat numele acestuia. Acum vine intrebarea: O data cu plangerea care o voi depune, nu ma poate ajuta politia sa identific numele lui?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Politia te poate ajuta daca depui o reclamantie pentru contraventie.

| Anonimboy17year explică (pentru Ioandelasal):

Ok, hai ca vedem ce fac si va anunt si pe voilaughing)

| Ciprian09 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Ai scris ca e nevoie de numele lui, adresa etc etc.tocmai ca nu le ai.plus de asta, daca foloseste un Vpn smecher, nu ii poti afla locatia, ip ul etc etc.mai citeste o data ce sfat ti am dat and be smart!
in fine, faci cum crezi ca e mai bine pentru tine. seara faina sa ai!

| Anonimboy17year explică (pentru Ciprian09):

Stai calm ca nu stie el de VPN, nu cred ca a auzit neam de neamul lui de asa ceva...

| Ciprian09 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

laughing ok, spor atunci laughing

21 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Bine ti-a facut, e karma. Si tu ii jignesti pe altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de contravenție nu ai ce sa faci. Adică o plangere la poliție și cel mai probabil va fi amendat. Dacă nu cumva veți fi amendați împreună pentru că și tu ai întărâtat. Facebook a devenit ca și spațiu public, iar orice postare/comentariu/mesaj pe care îl scrii se consideră ca și spus în viata reala. Deci, se poate. Dar merită? În 11 ani de Facebook m-am certat cu mulți, am fost amenințat, înjurat, etc. Am fost și eu amenințat cu instanțe de judecată, dar uite ca nu m-a dat nimeni în judecată.

Iar de câteva luni nici mesaje de la necunoscuți nu mai primesc. Exista o opțiune prin care poți seta sa nu mai primești mesaje. Doar cei aflați în lista de prieteni sau contacte pe messenger. Pentru restul, daca vor sa trimită mesaj, ei pot scrie. Dar practic nu primești nimic în cereri de mesaje. Este utila, presimt ca mulți m-au înjurat și amenințat iar eu practic nu am văzut ce au scris. Nici măcar nu ma interesează, iar dacă au ceva de spus atunci să sa ma caute și sa ma bată. Sau sa ma dea în judecata ( asa cum amenință, în mare parte). Numai bazați pe Facebook.
Iar tu vrei și daune după ce ai intrat în jocul lui de prima data, l-ai întărâtat și vrei sa obții și daune de la el. Acum faci pe victima, dar îl puteai bloca de prima data fără polemică. Hai ca ești comic.

| Anonimboy17year explică (pentru anonim_4396):

Nu contează ce am făcut, daca el consideră ca l.am întartat poate prezenta asta la proces, imaginea mea online este mai importantă.
2. Daca tu ai fost amenințat și n.ai pățit nimic, înseamnă că n-ai avut de a face cu mine, care voi fi maine la 08:00 in fata secției de poliție pentru plângere si nr de înregistrare, iar mai apoi la tribunal. Mulțumesc!

| Ciprian09 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Daca ai dovezi adevarate si prezinta un real pericol, nu un asa ''scuipat in fata'', atunci vei fi luat in considerare ca si plangere penala.pana atunci, daca faci o plangere fara motive fondate etc etc, se intoarce impotriva ta cam totul.nu stiu ce imagine online ai tu, poate poti lasa un link in care sa te vedem? amenintari si certuri sunt cam non stop pe net, parerea mea este sa ignori si iarasi sa ignori!

| Anonimboy17year explică (pentru Ciprian09):

Nu îmi pot afișa imaginea aici, oricum, un profil cu sute de prietenii cunoscuți care au văzut cum ma făcut in toate felurile, eu nu pot accepta asa ceva

| Ciprian09 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Uite,eu am 1000 si ceva de prieteni pe Facebook, toti cunoscuti mie, restul de 2000 si ceva i am sters pentru ca, evident nu ii cunosteam.am avut si eu faze de genul, dar am dat cu ignor total.pur si simplu nu am mai continuat discutia, am sters toate comm urile si persoana in cauza.si este mai ok asa, decat sa mi frec nervii cu unii cu 3 neuroni, mai bine imi vad de ale mele.nu fa chestii aiurea la nervi sau sa demonstrezi tu prietenilor tai ca esti strong.fii destept!

| Anonimboy17year explică (pentru Ciprian09):

Multumesc pentru sfat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Din opinia mea ești un mare procesoman care nu ai bani din ce trai și cauți proști cu care să te cerți ca mai apoi să dai în judecată pentru a obține daune. Ești ca Șoșoacă. Din asta și trăiești, se vede ca ești crescut de bunicii pentru că ai o mentalitate învechită și comunistă care te mai visezi și primar. Oricum ești prea infantil în gândire pentru a înțelege despre ce vorbesc eu aici. Ai făcut și tu 18 ani iar acum te imaginezi deja "matur" și vrei și tu sa faci "treburi mărețe". Și cam are dreptate Ciprian09, dacă se încadrează plângerea la penal iar tu vei fi chemat pentru probe, cu ce justifici mai departe? Din lipsa de probe plângea va fi clasată, iar cealaltă persoană poate face la rândul lui plângere împotriva ta pentru că l-ai reclamat aiurea. Sau dacă nu cumva chiar poliția să facă împotriva ta pentru inducerea în eroare.
Dacă tot faci pe avocatul, atunci citește articolul 259 și Art. 268 Cod Penal sa vezi cam ce riști. La poliție nu mergi doar pentru ca ai făcut tu 18 ani și vrei sa faci pe Gigi Durul, mai ales la penal. Du-te mai bine si joacă fotbal decât să faci pe avocatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca idee generala: plangerea penala pentru calomnie nu are niciun efect, neexistand o astfel de fapta prevazuta de legea penala. Daca te-a amenintat, plangerea penala poate fi formulata pentru infractiunea de amenintare.

Acum, ceea ce poti sa faci este sa formulezi o actiune pe cale civila, actiune in raspundere civila delictuala. Cererea de chemare in judecata pentru prejudicii produse online e mai controversata, dar, in principiu, competenta teritoriala apartine instantei in circumscriptia careia s-a produs paguba principala-ar fi cam locul unde iti desfasori tu viata, sa ma exprim colocvial. Competenta materiala ar reveni judecatoriei.
Deci, cererea de chemare in judecata apartine judecatoriei de la domiciliul tau.
Fundamentandu-ti cererea pe raspunderea delictuala, trebuie sa dovedesti: fapta ilicita, vinovatia, urmarea imediata si legatura de cauzalitate intre fapta ilicita si urmarea imediata. In cererea de chemare in judecata trebuie motivezi in drept si in fapt. Fiind o fapta juridica, poate fi probata cu orice mijloc de proba.
E posibil sa stai singur in proces, desi nu de dorit. Oricum, instanta va si regulatiza cererea daca ceva nu e in regula

| Anonimboy17year explică (pentru anonim_4396):

Ma sfatuiesti sa apelez la un avocat? daca asi apela la un avocat asi reusi?

| antrebarisiraspunsuri a răspuns:

Dar tu cand l-ai injurat a fost bine? stai in banca ta, asa meriti daca intri in conflicte

| Anonimboy17year explică (pentru antrebarisiraspunsuri):

Eu nu am intrat pe profilul lui sa ii las comm la fiecare postare, cat despre statul in bancă, stai calm că știu prea bine ce am de făcut. Voiam pareri in legătură cu "problema" mea, de la persoane in măsura sa vorbească. Nu de la toți agaricii cu "scoala veeți"

| Vântulalb a răspuns (pentru Anonimboy17year):

" Voiam pareri in legătură cu "problema" mea, de la persoane in măsura sa vorbească. Nu de la toți agaricii cu "scoala veeți"."

Uite asa jignesti si intri in conflict cu toti.

| Anonimboy17year explică (pentru Vântulalb):

Am raspuns cu aceiasi moneda, cat despre tine, nu reusesc sa-mi dau seama cine te.a bagat in seama?

| Vântulalb a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Raspunzand la fel crezi ca ai dreptate?
Si acum, vrei sa ma dai si pe mine in judecata pentru ca ti-am atras atentia ca nu procedezi corect?